Dillí - Při záplavách v severní Indii zemřelo nejméně 560 lidí a další tisíce se pohřešují. Očekává se, že čísla ještě razantně porostou, obětí může být až jednou tolik.
Obyvatele, kteří v zasažených oblastech uvízli, evakuuje armáda vrtulníky a speciálními vlaky.
Podle BBC bylo z nejhůře zasažených oblastí během posledních dní evakuováno okolo 33 000 obyvatel, asi 40 000 lidí je nadále v úzkých. Podle některých představitelů se záchranné akce vyznačují nedostatkem koordinace.
Mezi nejvíce postižené oblasti patří údolí Kedárnáth, kde jsou doposud uvězněny tisíce lidí. Mnozí evakuovaní byli přemístěny do hlavního města povodněmi zasaženého severoindického státu Uttarákhand. Město Déhrádún je zároveň základnou záchranných a humanitárních prací.
Záplavy v Kédárnáthu způsobilo protržení hráze nedalekého jezera. Duchovní Dineš Bagvari ze slavného kédárnáthského hinduistického chrámu, jehož část údajně vzala voda a který zůstává ponořen do bahna a kalu, popsal, že uslyšel "hlasitý výbuch", když voda prolomila hráz jezera nad městem. "O pár minut později se přihnala voda a během čtvrt hodiny vše odnesla," dodal.
Indické letectvo také shazuje lidem ve zhruba stovce odříznutých měst a vesnic potraviny a léky. Záplavy smetly množství silnic, zničily téměř 25 mostů a 365 domů, další stavby byly poškozeny. Úmrtí v důsledku záplav jsou hlášena také z indických států Himáčalpradéš, Uttarpradéš a ze sousedního Nepálu.
Povodně se objevily v důsledku silných monzunových dešťů, které jsou považovány za nejsilnější za posledních 60 let. Předpověď počasí hlásí další deště.
Monzunová sezona se silnými srážkami, která trvá zpravidla od června do září, je životně důležitá pro indické zemědělství. Letošní srážky v severní Indii a některých částech Nepálu jsou ale silnější než obvykle; ve státě Uttarákhand prý nejmohutnější za posledních 60 let.