Záplavy stihly také Sasko a Horní Rakousy

ČTK ČTK
7. 8. 2010 21:08
Mrtví jsou hlášeni také z Německa a Polska.
Záplavy postihly jihoněmecké Sasko a Horní Rakousko
Záplavy postihly jihoněmecké Sasko a Horní Rakousko | Foto: Aktuálně.cz

St. Pölten, Saská Kamenice - S katastrofálními záplavami se potýká řada oblastí střední Evropy. V německé spolkové zemi Sasko už kvůli povodním zemřeli tři lidé. Polské Dolní Slezsko hlásí jednu oběť, voda také zcela zaplavila polskou Bogatyni. Voda zaplavila i vesnice v severorakouských Dolních Rakousích.

Na německé straně Krušných hor v Neukirchenu se utopila žena a dva muži, když se snažili vynášet věci ze zaplaveného sklepa.Špatná je situace v celém Sasku, podle agentury DPA bylo 11.000 domácností několik hodin bez proudu a část dálnice 72 mezi bavorským Hofem a Saskou Kamenicí (Chemnitz) byla zčásti neprůjezdná v úseku Chemnitz-Süd a Stollberg-Nord.

Stav nebezpečí byl vyhlášen v okrese Zhořelec (Görlitz). Saská Žitava (Zittau) je zčásti pod vodou a hasiči museli evakuovat její obyvatele. "Je tu naprostý chaos, který překonává všechno, co jsme dosud zažili," citovala agentura DPA policejního mluvčího. Některé lidi voda odřízla od okolí, někteří byli zraněni. Žitavské hraniční přechody do Česka a do Polska byly uzavřeny.

Hladiny saských řek zůstávají vysoké. Zatímco obvykle mají v létě 40 až 50 centimetrů, nyní se jejich výše pohybuje od 2,27 do 3,14 metru.

Katastrofální stav panuje podle mluvčí hasičů také v Žitavských horách (Zittauer Gebirge). Varování před povodněmi bylo vyhlášeno na německé části Labe a jeho přítocích. Situace se vyhrocuje především na Lužické Nise a jejích přítocích, sdělilo povodňové centrum v Drážďanech.

Podle serveru Onet.pl jsou povodně i v polském Dolním Slezsku, kde si záplavy vyžádaly jednu oběť, muže, kterého strhl proud. Zcela zaplavena byla polská Bogatyně, kde čekali mnozí na záchranáře na střechách domů.

Regionální záplavy způsobily silné deště i v Dolních Rakousích na severu Rakouska. V některých okresech spadlo podle hasičů až 60 litrů vody na metr čtvereční. Do záchranných prací se podle agentury APA zapojilo na 1200 hasičů a záchranářů. Jeden hasič byl těžce zraněn proudem při odčerpávání vody. Nyní je v nemocnici mimo nebezpečí života.

Nejhorší situace je v okrese Horn, kde v noci zasahovalo na 900 hasičů. Vesnička Mold už zažívá třetí záplavy, pod vodou jsou celé ulice

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Biatlonová exhibice se kvůli koronaviru ani letos lenpojede

Populární biatlonová exhibice se ani letos v tradičním termínu mezi Vánoci a Novým rokem na stadionu fotbalistů Schalke v Gelsenkirchenu neuskuteční. Kvůli koronavirovým opatřením ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko organizátoři akci s termínem 28. prosince přeložili na příští rok.

Exhibiční závod smíšených dvojic Biathlon World Team Challenge se kvůli šíření covidu-19 v Gelsenkirchenu nejel už loni. Byl přeložen do venkovní biatlonové arény v Ruhpoldingu, což je možnost, o které pořadatelé uvažují i letos. České jedničky Markéta Davidová a Michal Krčmář v soutěži obsadili šesté místo.

Aktualizováno před 38 minutami

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO). Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) rozhodnutí podporuje, sdělila.

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

S návrhem souhlasí pravděpodobná nová ministryně obrany Černochová. "Pomoc Polsku jsme opakovaně navrhovali a já i kolegové z poslaneckého klubu ODS budeme s vysláními našich vojáků souhlasit. Polsko je náš soused a spojenec a ve chvílích, kdy na své hranici, která je zároveň i hranicí EU, brání migraci řízené běloruským autokratem (Alexandrem) Lukašenkem, je správné pomoci," řekla.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy Evropské unie se shodly na úpravě sazeb DPH

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy