Kyjev - Ukrajina dnes prožívala krušné chvilky a chtě nechtě vzpomínala na dvacet let starou katastrofu černobylské jaderné elektrárny.
V pondělí večer se na západě země ve lvovské oblasti nedaleko hranic s Polskem vzňal náklad žlutého fosforu, když vlak, který jej převážel z Kazachstánu do Německa, z dosud neznámých příčin vykolejil.
Žlutý mrak jednovatého plynu následně zamořil několik vesnic a nejméně dvacet lidí včetně zasahujících specialistů muselo být hospitalizováno kvůli otravě.
Je to jako Černobyl... tedy skoro
Vicepremiér Oleksandr Kuzmuk nejprve uvedl, že jde o nejhorší katastrofu na Ukrajině od dob exploze v jaderné elektrárně Černobyl v roce 1986. Později však své výroky zmírnil.
"Došlo k pohromě. Po černobylské katastrofě se nyní vypořádáváme s případem, který reálně ohrožuje naše lidi," řekl Kuzmuk. "Je to mimořádná událost, jejíž důsledky nelze ani předvídat," řekl nejprve.
O několik hodin později však uvedl: "Analýza ovzduší v okolí havárie svědčí o tom, že lidské životy nejsou v nebezpečí." Zároveň ujistil, že s většinou následků katastrofy se záchranářům podařilo vypořádat ještě během noci na dnešek.
Lvovské úřady ohlásily, že tisícovka evakuovaných obyvatel z vesnic v okolí místa havárie se může klidně vrátit zpět do svých domovů.
"Ekologické ukazatele ve 14 osadách jsou v normě, jen ve dvou došlo k zamoření," uvedl Valerij Pjatak z místní správy.
Sabotáž vyloučena
Z 58 vagonů vykolejené soupravy se 15 převrátilo a šest vzňalo, řekl mluvčí ministerstva pro mimořádné situace Ihor Krol.
Podle zástupce kazašské společnosti Kazfosfat, která vlak vypravila, bylo v 15 cisternách 750 tun žlutého fosforu. Kazašský kombinát posílá také měsíčně 5-6 tisíc tun fosforu do Česka, Maďarska a Německa.
Na místě nehody již podle ministra dopravy pracuje zvláštní komise, která se snaží zjistit příčinu nešťastné události. Monitoruje se také vzduch, půda, povrchové vody, voda ve studnách, stav zemědělských plodin a hospodářského dobytka. Na likvidaci ekologické katastrofy se podílí i armáda.
Státní správa ukrajinských železnic podle agentury ITAR-TASS vylučuje možnost diverzní akce na železnici.
Žlutý fosfor je vysoce hořlavá a jedovatá látka, která se může spontánně vznítit při kontaktu s horkým vzduchem. Navíc pak vzniká jedovatý oxid fosforečný, ohrožující dýchací orgány. 50 miligramů stačí k vážné otravě lidského organismu.
Záchranáři na hašení museli použít speciální látky, protože vodou fosfor hasit nelze.
Více z Ukrajiny:
- Nelegální uhelné doly? Existují na Ukrajině
- Pětadvacetiletý Sanja pracuje každý den osm hodin denně v ilegálním dole ukrytém hluboko v lesích...
- Živě z Ukrajiny: Úplatky i za lístek na vlak
- "Je tu taková korupce, že se snad z úplatků musí platit daně," říká žertem novinář Igor
Fosfor je hojně využíván v průmyslu, je například výchozí surovinou pro kyselinu fosforečnou termickou - potravinářskou a technickou. Potravinářská se používá jako surovina v chemickém a potravinářském průmyslu, kde slouží hlavně jako okyselovací činidlo, antioxidant a ochucovadlo.
Technická kyselina se používá například pro čištění a úpravu kovů, pro výrobu hnojiv, při chemické úpravě vody nebo jako leptací kyselina v litografii nebo pro výrobu speciálních palivových článků.
Dříve se fosfor používal také k hubení potkanů a krys, ale vzhledem k jeho vysoké jedovatosti se od tohoto použití upustilo. Uplatnil se rovněž v zápalných bombách a granátech.