Západní tajné služby: Putin dál chce celou Ukrajinu, jeho armáda na to ale nemá sílu

Martin Novák Martin Novák
30. 6. 2022 19:55
Rusové po neúspěšném tažení na Kyjev už více než dva měsíce intenzivně útočí na Donbase. Západní rozvědky se však domnívají, že i kdyby tuto část Ukrajiny šéf Kremlu Vladimir Putin získal, patrně by se jen s ní nespokojil.
Ruští vojáci nakládají taktickou raketu Iskander.
Ruští vojáci nakládají taktickou raketu Iskander. | Foto: Reuters

Šéfka amerických zpravodajských služeb Avril Hainesová míní, že Putinovým politickým cílem je stále svrhnout ukrajinskou vládu a podmanit si celou zemi prostřednictvím proruského kabinetu. V tuto chvíli na to ale nestačí vojenská síla Ruska, opotřebovaná více než čtyřmi měsíci bojů.

"Pořád chce uchvátit většinu Ukrajiny, ale jeho armáda je tak vyčerpaná a oslabená, že v krátkodobém horizontu dosáhne jen drobných územních zisků," prohlásila Hainesová na základě zpráv analytiků na konferenci amerického ministerstva obchodu.

Podle ní ruská kapacita nyní není na naplnění Putinových ambicí dostatečná a potrvá roky, než země obnoví zásoby armádní techniky a munice na úroveň před začátkem invaze 24. února.

Hainesová uvedla, že analytici vojenské rozvědky USA pracují se třemi možnými scénáři války. Nejpravděpodobnější je velmi pomalý ruský postup na východě Ukrajiny, ale bez zásadního průlomu. Jako pravděpodobné se také jeví ukrajinské dobytí části území na jihu blízko města Cherson, které nyní okupují Rusové. Hainesová se však nezmínila o tom, že americké zpravodajské služby předpokládají úspěšný ukrajinský útok na toto město.

Cherson je spolu s Mariupolem největším ukrajinským městem okupovaným ruskou armádou od začátku invaze. Před válkou měl 280 tisíc lidí, nyní v něm žije zhruba polovina tohoto počtu.

Kdy se Rusové vyčerpají?

Ukrajina stále dostává zbraně z Evropy a Severní Ameriky, které postup Rusů na Donbase zpomalují, ale úplně ho nezastavily. Okupanti intenzivně ostřelují město Lysyčansk, které je posledním Ukrajinci kontrolovaným bodem v Luhanské oblasti. Rakety zasáhly ve čtvrtek ráno ropnou rafinerii, ve sklepech a úkrytech zůstává ve městě patnáct tisíc lidí.

Bývalý velitel amerických pozemních sil v Evropě Ben Hodges nedávno v rozhovoru pro Aktuálně.cz popsal, že ofenziva Kremlu se vyčerpá během srpna a ruská armáda už nebude moci postupovat.

"Domnívám se, že se tak stane někdy v polovině nebo na konci srpna, a to hlavně kvůli logistice. Rusové nemají nekonečné zásoby munice, jejich zásobovací systém je zkorumpovaný a pro moderní vedení boje neadekvátní. Mají také vážné problémy s vojáky ve službě, už dříve například rekrutovali syrské dobrovolníky," vysvětlil Hodges.

Neústupná ukrajinská veřejnost

Britský premiér Boris Johnson německému listu Süddeutsche Zeitung řekl, že podle informací, které má od své vojenské rozvědky, je ruská armáda schopná vést ofenzivu vzhledem ke svým ztrátám a vypotřebované munici už jen několik měsíců.

Ruský vojenský analytik Jurij Kotěnok napsal na sociální síti Telegram, že pro Moskvu je v současné situaci tisíc kilometrů dlouhá frontová linie prostě příliš dlouhá a armáda podle něj nemá kapacitu na dobytí a ovládnutí celé Ukrajiny. "Abychom splnili cíle, které si ruské vedení dalo, by bylo třeba nasadit půl milionu vojáků. To je možné jen mobilizací rezervistů, kterou ale Putin nechce," tvrdí Kotěnok. Momentálně je na Ukrajině rozmístěno kolem sta tisíc ruských vojáků.

Čerstvý červnový průzkum agentury NCOR ale ukázal, že Ukrajinci jsou neústupní a nehodlají se smířit s předáním části své země Rusku. Bezmála 90 procent dotázaných uvedlo, že je proti jakémukoliv míru nebo kompromisu s Ruskem, pokud to bude znamenat ztrátu území. Téměř 80 procent lidí je pak spokojených s prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Video: Naším údělem je navracet území, prohlásil Putin a přirovnal se k Petru Velikému

"Naším údělem je navracet území," prohlásil na začátku června Putin a přirovnal se k Petru Velikému | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

První kolo prezidentské volby by vyhrál Babiš, v druhém by ho ale porazil Pavel, ukázal průzkum

V prvním kole prezidentské volby podle modelu aktuálního volebního modelu agentury Median dál vede Andrej Babiš, druhé kolo by ale vyhrál Petr Pavel. Na třetí místo se posunuli Marek Hilšer a Danuše Nerudová.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Další americký stát zpřísnil přístup k potratům. Severní Karolína je zakázala po 20. týdnu těhotenství

Potraty v Severní Karolíně již nejsou legální po 20. týdnu těhotenství, výjimku mají jen závažné zdravotní obtíže, rozhodl ve středu soudce William Osteen. Dosud zde byly potraty možné až do okamžiku, kdy byl plod životaschopný, tedy zhruba 24. až 28. týden těhotenství. Severní Karolína dosud platila za útočiště pro zájemkyně o ukončení těhotenství ze sousedních států, ve kterých platí přísnější omezení, uvedla agentura AP.

Ústavní právo na potrat napříč celými Spojenými státy garantoval precedens Nejvyššího soudu z roku 1973 známý jako Roeová versus Wade, jenž stanovil federální právo na ukončení těhotenství zhruba do jeho 24. týdne. Pětice konzervativních členů devítičlenného soudu regulaci potratů v červnu vrátila do rukou amerických států.

Demokratický guvernér Severní Karolíny Roy Cooper podporuje právo na potrat a případné návrhy na jeho omezení, které by podali republikánští zákonodárci, byl připraven vetovat. Lídři místních republikánů se proto obrátili přímo na soudce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy