Západ se pokouší o destabilizaci Hamasu

Lenka Málková
14. 2. 2006 16:41
Ramalláh - Spojené státy a Izrael vytvářejí plán na destabilizaci budoucí palestinské vlády.
Foto: Reuters

Snaha západních diplomatů a sousedního židovského státu je zaměřena především na "finanční a mezinárodní vyhladovění" palestinské autonomní správy, a to až do té míry, že jediným východiskem z patové situace v zemi bude vyhlášení nových voleb.

Tlakem na Hamas dojdeme k novým volbám

Nespokojenost Palestinců s životem za vlády Hamasu je jednou z nadějí Západu na rychlé vyřešení palestinské otázky. Na jejím konci stojí další úspěch doposud vládního hnutí Fatah. Tomu se ještě před vypršením vládního mandátu podařilo posílil pravomoci prezidenta Mahmúda Abbase, který nyní může jmenovat soudce ústavního soudu bez souhlasu parlamentu, což Hamasu značně komplikuje budoucí přijímaní nové legislativy.

Foto: Aktuálně.cz

Podle prohlášení amerického ministerstva zahraničí a izraelské vlády dostane Hamas čas na to, aby uznal právo Izraele na existenci, zamezil násilí a přistoupil na dosud přijaté palestinsko-izraelské smlouvy. Pokud se tak však nestane, měli by vůdci Hamasu počítat s izolací a chaosem ve vlastních řadách.

Hamas zůstane bez peněz

Průzkumy ukázaly, že hlavním důvodem volebního vítězství Hamasu byla jejich snaha zaměřit se na sociální témata - zlepšení školství, zdravotnictví atd. Spojené státy a Izrael však upozorňují, že život Palestinců bude za vlády Hamasu ještě horší a omezené finanční zdroje budou hlavním důvodem.

Palestinské samosprávě měsíčně chybí přibližně 70 milionů euro, z nichž 55 milionů připadá na nevyplacené celní poplatky, jejichž tok Izrael po vítězství Hamasu v parlamentních volbách zastavil. Obdobně je tomu v případě Spojených států či Evropské unie. Jejich finanční fondy byly buď úplně zastaveny, nebo alespoň omezeny.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Postup Západu má však řadu nedostatků. Chybějící finance může Hamas hledat na Východě, a požádat o peníze "nebezpečnou" Sýrii či Írán. Současně se Izrael i Spojené státy jistě stanou terčem kritiky, protože "trestají palestinské občany za projevení vlastní vůle a demokratické volby". Kombinace těchto faktorů pomalu, ale jistě vede k otevřenému boji proti Izraeli a třetí intifádě.

Dvojice států nemá podporu všude

Dvojice jestřábů v čele "západního bloku" však od svého plánu jistě očekávala víc. Jednota a odhodlání ostatních států není zdaleka tak velká jako ta americká či izraelská. Představitele Hamasu nejdříve pozval do Moskvy ruský prezident Vladimír Putin, aby o pár dní později učinil totéž gesto také turecký premiér Ergodan. Celkem logická a pravděpodobná je pak návštěva představitelů Hamasu v Íránu, který jako jeden z prvních přivítal jejich vítězství v lednových volbách.

 

Právě se děje

Další zprávy