Peking - Bývalého prezidenta Chu Ťin-tchaa znají Číňané jako "mrkev", "rajče" se zase před rokem říkalo někdejšímu regionálnímu stranickému bossovi Po Si-lajovi.
Když se podobné výrazy náhle objeví v seznamu nejvyhledávanějších slov čínské obdoby Twitteru, cenzoři zbystří. Vzápětí začnou s až neuvěřitelně rychlým mazáním příspěvků.
Automatickému filtrování pomůže lidská síla a čtvrtina problematických "tweetů" z webu zmizí do půl hodiny. Do 24 hodin jich pak na webu nenajdete devět z deseti.
Uvádí to nová studie nezávislého výzkumníka Ču Tchaa a profesorů ze čtyř amerických univerzit, kteří se činností cenzorů sociální sítě Weibo zabývali do hloubky.
Na obsah sítě dohlíží majitel
Cenzuru obsahu internetu čínská vláda oficiálně popírá a čistě formálně je jí v některých případech velmi obtížné něco vytknout. Majitelé webů si totiž cenzorské služby většinou zajišťují sami, píše The Wall Street Journal, a stejně tomu je i v případě Weiba.
Délka příspěvků je zde stejně jako na Twitteru omezena na 140 znaků. Vzhledem k jazykovým specifikům jde ale v porovnání s češtinou o mnohem obsažnější sdělení, a Weibo tak navzdory formátu funguje spíše jako v Česku Facebook.
Mikroblogovací službu s více než 300 miliony uživatelů vlastní společnost Sina Corp. a její cenzoři denně hlídají až 100 milionů příspěvků. Není jasné, o kolik cenzorů jde, uhlídat ale musejí asi 70 tisíc "tweetů" za minutu. Jejich aktivita je zřejmá po celý den, v brzkých ranních hodinách ale o něco klesá.
Něco se na web nedostane
Nová studie pracovala se vzorkem 2,38 milionů takových příspěvků uveřejněných v období od července do září 2012. Výzkumníci si cíleně vybrali účty lidí, kteří už se v minulosti s cenzory dostali do konfliktu, a účty jejich známých.
"Podle našich dat je 5 % příspěvků smazaných do prvních 8 minut, do 30 minut jich zmizí téměř 30 %. Pokud uvážíme, jaký objem dat musí Weibo zpracovat, ta rychlost, obzvláště v prvních 5 či 10 minutách, je velká, zvláště vzhledem k tomu, že proces nemůže probíhat zcela automaticky," uvádí autoři.
Je k tomu ale třeba podotknout, že některé příspěvky se na web ani nedostanou. Podle výzkumníků využívá Weibo několik způsobů automatického hlídání obsahu. Pokud se uživatel pokusí publikovat zakázané sousloví, nepovede se mu to. Místo toho se dozví, že tento obsah porušuje uživatelská pravidla Weiba.
Ve sporném případě se pak příspěvek navenek odešle, uživatel se ale dozví, že vzhledem k probíhající "synchronizaci serverových dat" se jeho zveřejnění na chvíli zdrží. Autoři studie tvrdí, že ve skutečnosti ho dostanou na starost cenzoři, uveřejněné jsou pak totiž jen nezávadné "tweety".
Někdy se ale rizikový příspěvek vůbec nezveřejní, aniž by se o tom jeho autor dozvěděl. Jako publikovaný se jeví jen na autorově účtu, ostatní uživatelé ho nevidí.
Pomáhají seznamy rizikových slov
Kromě metod automatického filtrování se studie zabývala i dalšími možnostmi odstraňování zakázaného obsahu, jako nejpravděpodobnější uvádí v čase se proměňující seznamy rizikových slov, se kterými se pak dále pracuje.
Identifikace rizikového slova vede buď k automatickému, nebo manuálnímu smazání příspěvku, poté následuje řetězové smazání veškeré související konverzace. Slovo může být i zablokováno ve vyhledávači.
Pokud je nějaký uživatel delší dobu neopatrný, Weibo smaže celý jeho účet. Studie uvádí, že ze 3 500 sledovaných účtů bylo v průběhu výzkumu rovnou zrušeno celých 300.
Návštěva obchodu, kde se zabíjí a jedí hadi: