Katolickou výchovou proti rozvodům
Emmy Bezinna hodlá maltské zákony změnit, a proto se rozhodl založit vlastní stranu. Maltské politické scéně totiž od vyhlášení nezávislosti na Velké Británii dominují pouze dvě strany: konzervativní nacionalisté, naklonění evropské spolupráci, a labouristé, kteří prosazují spíše princip nezúčastněnosti. Bezzinova strana má přinést změnu, nebo alespoň alternativu.
Malta je posledním evropským státem, kde zákony rozvod neumožňují.
PŘEČTĚTE SI: Malta imigranty loví, hostit je odmítá
"Lidé mají vážné obavy z rozvodů," říká náměstek ministra spravedlnosti a vnitra Carmelo Bonnici. "Současně se ale obávají, že jsme považováni za bigotní římskokatolickou zemi a to určitě není pravda," dodal.
Evropu následovat nemusíme
Obyvatelé malého středomořského ostrova kriticky sledují změny v tradičně katolických zemích jako je Španělsko či Itálie.
"Malta je bezesporu výjimkou v rámci širšího trendu. To ale neznamená, že musíme nutně následovat ostatní," tvrdí Bonnici.
Neopomněl podotknout, že v italské vládě sílí hlasy proti potratům a případně vítězná španělská pravice nebude ani zdaleka tak nakloněna svazkům homosexuálních párů jako socialistická vláda.
Bezzina přesto předpokládá, že Marťané by proti rozvodům hlasovali. Stoupenci rozvodů však chtějí změnu. Neodradil je ani fakt, že si Malta v přístupové smlouvě vyjednala klauzuli, která jí ponechává právo rozhodovat o potratech samostatně.