Zahadný případ Aruba míří v USA k soudu

Martin Novák Martin Novák
19. 2. 2006 0:01
New York - Nizozemský ostrov Aruba v Karibiku je rájem surfařů. V USA ale nyní získal politováníhodnou proslulost kvůli tragédii mladé Američanky.
Plakáty vyvěšené na Arubě v době, kdy rodiče Natalee doufali, že jejich dcera byla pouze unesena.
Plakáty vyvěšené na Arubě v době, kdy rodiče Natalee doufali, že jejich dcera byla pouze unesena. | Foto: Aktuálně.cz

Více než půl roku po záhadném zmizení maturantky Natalee Hollowayové na Arubě nepřestává její případ poutat pozornost amerických médií ani veřejnosti.

O víkendu se postarali o připomenutí kauzy rodiče zmizelé dívky. Podali žalobu na mladíka, kterého považují za vraha jejich dcery. Přestože policie ho už dříve zprostila obvinění a žádné důkazy svědčící o jeho vině se nenalezly.

Hněv rodičů míří na osmnáctiletého Nizozemce Jorana van der Sloota, který měl údajně být jedním z posledních lidí, kteří viděli zmizelou Američanku. Hallowayovi jsou přesvědčení, že Nizozemec spolu s dalšími dvěma kamarády jejich dceru znásilnil a zavraždil.

Po dívce se nenašlo vůbec nic

Případem se tak bude zabývat nejvyšší soud státu New York. Záhadné zmizení fascinuje především americká média. Dokonce i ta, která jinak kriminalitě věnují minimální prostor, jako například televize CNN. O kauze vznikly speciální přílohy novin i televizní dokumenty. Ovlivňuje i kampaň před volbami ve státě Alabama, odkud osmnáctiletá dívka pocházela.

Tehdy osmnáctiletá Natalee Hollowayová na Arubu přijela loni v květnu se svojí školní třídou oslavit úspěšné završení zkoušek. 29. května brzy ráno byla ještě spatřena v jednom z barů na pobřeží. Později záhadně zmizela.

Foto: Tomáš Daněk

Nenašly se žádné stopy, žádné tělo, žádní věrohodní svědci. Vůbec nic. Arubská policie prohledala jezero, letouny F-16 nizozemské armády se speciálními senzory dokonce létaly nad částmi ostrova, kde by její ostatky mohly být pod zemí.

Všichni podezřelí byli propuštěni

Policie nejprve zatkla nizozemského mladíka van der Sloota a jeho dva kamarády. Ti tvrdili, že dívku odvezli do hotelu. Byli podezřelí ze znásilnění a vraždy Natalee, ale žádné důkazy proti nim se nenašly.

Zatčeni byli i dva členové bezpečnostní služby z nedalekého hotelu, ale rovněž museli být propuštěni. Nikam nevedlo ani vyšetřování některých spolužáků.

Rodiče mezitím rozjeli v USA velkou kampaň. Dokonce vyzvali Američany, aby bojkotovali ostrov a nejezdili na Arubu. Chtěli tak přimět policii k lepší práci, protože podle nich nedělá dost pro objasnění případu.

V tom je podpořil dokonce i guvernér Alabamy Bob Riley. Byl ale vzápětí místním tiskem obviněn, že tragédie zneužívá v předvolební kampani, protože letos budou Alabamané rozhodovat znovu o guvernérovi.

Americký tisk o případu obsáhle informuje.
Americký tisk o případu obsáhle informuje. | Foto: Aktuálně.cz

Začne další pátrání za pomoci FBI

Ještě tento měsíc se rozjede nové kolo pátrání na Arubě. Z USA přijedou potápěči, aby prověřili jednu z posledních možných hypotéz: že Natalee Hollowayová skončila v moři a její tělo zůstalo zachyceno ve staré rybářské síti. FBI se má podílet na hledání pod povrchem země v místech, kde se mohla dívka před zmizením nacházet a kde může být ukryto její tělo.

Rodiče jsou ale přesvědčení, že pravým viníkem je nizozemský mladík, ačkoliv tomu žádné indicie nenasvědčují. "V posledních hodinách života byla naše dcera vystavena týrání a sexuálnímu násilí," uvádí se v podnětu, který rodiče dali k soudu.

V zahraničí bez vysvětlení zmizeli i dva čeští občané. Petr Polášek je od roku 2001 pohřešován v Pákistánu, zatímco jeho přítelkyni nalezla policie zavražděnou. Ve stejném roce se ztratila beze stopy v Ekvádoru česká turistka Jana Kubištová.#reklama

 

Právě se děje

před 46 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy