"Záhada" ruských tanků. Ve skladech jich je tisícovka, Kreml je odmítá zprovoznit

Martin Krepindl Martin Krepindl
10. 7. 2024 10:00
Ruská armáda ztrácí dle posledních zpráv v rámci své agresivní invaze na Ukrajinu až 100 tanků měsíčně. Zemi se zároveň nedaří ztráty obnovovat, za stejnou dobu jich tamní závody vyrobí jen 50. Armáda tak sahá do skladů a obnovuje starší stroje. Analytici si ale všimli, že jeden konkrétní typ zůstává zdánlivě nelogicky nevyužit. Rusové k tomu ale mají pravděpodobně pádný důvod.
Ruský tank T-72 ostřeluje ukrajinské pozice v Avdijivce | Video: Ruské ministerstvo obrany

O tom, že Rusové ztráty svých moderních tanků nahrazují staršími modely, se píše už nejméně dva roky. Ruské armádě se nepovedla blesková invazní operace v a v prvních měsících roku 2022 utrpěla nečekaně velké ztráty. Musí tak pravidelně sahat do skladů, o jejichž tenčících zásobách vypovídají satelitní snímky.

Dva a půl roku od zahájení agresivní ruské války proti Ukrajině se tyto zásoby snížily o 31 procent u tanků T-55, u T-62 o 37 procent a T-80B o překvapivých 79 procent. Ale pouze devět procent tanků T-72 opustilo sklady. "Rusové nevyužili tanky T-72A/Ural ve větším množství," poznamenal podle webu časopisu Forbes na síti X analytik @Highmarsed.

Renovace desítky let starých tanků nejsou jednoduché, naopak bývají extrémně časově náročné a nákladné. U tanků T-72 Ural půjde o tak komplikované úpravy, že se nejspíš vyplatí investovat do zcela nového tanku, píše Forbes. 

Proč by ale Kreml utrácel peníze na renovaci 70 let starých T-55 a 60 let starých T-62, ale ne novějších T-72 ze 70. let? Odpověď nejspíš spočívá v tom, že nabíjení v modelech T-55 a T-62 zajišťuje člen posádky a T-72 mají narozdíl od nich systémy automatického nabíjení.

Pohled na sklad ruských tanků T-72
Pohled na sklad ruských tanků T-72 | Foto: AFV Recognition

Ty jsou nicméně konstrukčně velmi složité a vyžadují náročnou údržbu, což je důvod, proč je americká armáda a mnoho dalších armád NATO nikdy nepoužilo ve svých vlastních tancích. V hodnocení z roku 1982 americká CIA chválila automatické nabíjení tanku T-72 za jeho rychlost, kritizovala nicméně složitost mechanismu.

Budou Rusové tak zoufalí?

Z celkových ruských ztrát řady T-72 tvoří zmiňované Uraly a T-72A deset procent. To znamená několik zničených těchto typů každý měsíc z pouhé stovky, které Rusové vytáhli ze skladu. Tímto tempem by mohly být staré tanky brzy prakticky vyhubeny.

Zbylé stovky starých T-72 totiž možná nikdy sklady, ve kterých pomalu korodují už desítky let, neopustí. Rusové by museli mít opravdu velké problémy, aby se 46tunovou hromadu rzi za hromadu času a prostředků rozhodli uvést zpátky do bojové pohotovosti, připomíná Forbes. 

"Nemyslím si, že nastane nějaký konkrétní okamžik, kdy Rusku dojdou tanky, ale jejich tanková flotila se pravděpodobně bude pomalu, ale nepřetržitě zmenšovat, což bude mít dopad na jejich ofenzivní schopnosti," uzavřel na sociální síti X uživatel Highmarsed.

Ukrajinský dron zaútočil na "želví tank". Rusové se dopustili zásadní chyby (6. 7. 2024)

Ukrajinský dron zaútočil na "želví tank". Rusové se dopustili zásadní chyby | Video: Twitter/Defense of Ukraine
 

Právě se děje

Další zprávy