Berlín - Až doteď mu nikdo neřekl jinak než "lesní chlapec Ray".
V září 2011 se objevil v Berlíně. Měl s sebou jen stan, spací pytel a batoh. A tvrdil, že posledních pět let strávil v lese.
Pamatoval si jen své křestní jméno a datum narození, žádné doklady ale u sebe neměl. Policii vylíčil, že před pěti roky při autonehodě zahynula jeho matka a od té doby přežíval s otcem v přírodě.
Když pak otec zemřel, Ray ho pochoval do jámy někde v lese a vyrazil na sever, jak mu už dříve táta poradil. Což by znamenalo, že klidně mohl přijít odněkud z česko-saského pomezí.
Komunikovat se s "lesním chlapcem" dalo stěží, nemluvil německy a anglicky jen lámaně.
Příběh zněl od začátku dost podivuhodně. Až teď se však ukázalo, že na celé historce není pravda skoro vůbec nic.
Vyšetřovatelé od září žádné stopy v lese ani jiné důkazy nenašli. A tak po tři čtvrtě roku zveřejnili chlapcovu fotografii (čemuž se "lesní chlapec Ray" celou dobu poměrně vehementně bránil).
Jakmile se fotka objevila v médiích - a to nejen v těch německých -, začali se policii hlásit lidé, kteří hocha na fotce poznali. Hlavně jeho příbuzní, ale i řada spolužáků.
Jak uvádí německý server Welt Online, mladíkovi není "asi tak sedmnáct", jak se vyšetřovatelé domnívali, ale dvacet. Jmenuje se Robin van Helsum a je z nizozemského Hengela.
"Jsme si stoprocentně jistí, že jde o dvacetiletého mladíka, protože ho jednoznačně poznala jeho nevlastní matka," uvedla mluvčí policie z Hengela, města blízko německých hranic.
"Navázali jsme kontakt s jeho rodinou a známými. Foto, na němž byl vyfocený s řetízkem se jménem, posloužilo jako důkaz. Jsme velmi šťastni, že se našel," dodala.
"Vím naprosto jistě, že je to Robin," řekl v rozhovoru s nizozemskou televizí NOS chlapcův bývalý spolužák. "Měl osobní problémy a tohle byl jeho způsob, jak začít nový život."
K mystifikaci se během pátku doznal i sám "lesní chlapec Ray".
"Ray přiznal, že je Robin," uvedla mluvčí policie z Berlína. "Na jeho historce nebylo nic pravda."