Prezident Rúhání tvrdí, že ostatní signatářské státy své závazky vůči Íránu nerespektují. "Sedmého července náš stupeň obohacování už nebude 3,67 procenta," potvrdil íránský prezident na zasedání kabinetu.
Pokud zbývající signatáři jaderné dohody se světovými mocnostmi nesplní sliby, těžkovodní reaktor v Aráku se od 7. července vrátí ke své dřívější činnosti, přerušené jadernou dohodu, pokračoval íránský prezident. Ujistil také, že Írán se bude dohody držet, pokud tak učiní i druhá strana.
Některé závazky už Teherán plnit přestal. V pondělí oznámil, že překročil 300kilogramový limit zásob uranu obohaceného maximálně na 3,67 procenta. Nyní hrozí, že bude uran obohacovat i nad 3,67 procenta.
Írán se v jaderné dohodě podepsané v roce 2015 ve Vídni zavázal pozastavit svůj jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí.
"Radíme Evropě a Spojeným státům, aby se vrátily k rozumu a k jednacímu stolu," citovala Rúháního agentura AP. "Vraťte se k důvěře, k respektování zákona a rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Za těch podmínek můžeme my všichni dodržovat jadernou dohodu," řekl dále Rúhání.
Dej si pozor na své hrozby, Íráne!
Americký prezident Donald Trump v reakci na Rúháního slova Írán varoval, aby byl opatrný, pokud jde o hrozby. "Írán právě zveřejnil nové varování. Rúhání říká, že budou obohacovat uran na jakoukoli hodnotu, kterou budou chtít, jestliže nebude existovat nová jaderná dohoda. Dej si pozor na své hrozby, Íráne. Mohou se ti vrátit a zasáhnout tě, jako tě nikdo předtím nezasáhl!" napsal Trump na twitteru.
Mluvčí francouzské diplomacie Agnès von der Mühllová dnes uvedla, že Írán opuštěním jaderné dohody "nic nezíská". "Zpochybňování (dohody) pouze zvýší napětí v regionu," doplnila. Na dotaz zda zvláštní evropský mechanismus brzy umožní dodávat do Íránu alespoň léky a potraviny, mluvčí odpověděla, že evropské mocnosti pokračují ve svém snažení, ale není pouze na nich, zda bude Írán moci z jaderné dohody ekonomicky těžit.
Francie, Británie a Německo zřídily zvláštní mechanismus INSTEX, který má umožnit obchodní výměnu bez vzájemných finančních transakcí, na něž se vztahují americké sankce. Firmy budou moci pokračovat v obchodování bez převodu peněz mezi evropskými zeměmi a Íránem. Zatím má INSTEX sloužit pouze pro humanitární účely, tedy hlavně pro dodávky léků a potravin; na další zboží by se mohl rozšířit později.
Mluvčí francouzské diplomacie uvedla, že systém INSTEX je podmíněn dodržováním dohody ze strany Íránu. "Tento mechanismus byl nyní uveden do praxe a zpracovává první transakce; spolupráce se zrcadlovým íránským mechanismem musí pokračovat, aby bylo obchodování zachováno," doplnila.
Írán se letos rozhodl začít jadernou dohodu vypovídat, protože od ní loni odstoupily Spojené státy. Ty pak obnovily protiíránské sankce, které poškozují íránskou ekonomiku. V červnu Spojené státy málem bombardovaly Írán v odvetě za sestřelení amerického bezpilotního letadla. Prezident Donald Trump ale už zahájenou operaci na poslední chvíli zastavil s vysvětlením, že by při ní zemřelo příliš mnoho lidí.