Začíná útulná olympiáda v nejbáječnějším městě světa

Martin Novák Martin Novák
12. 2. 2010 14:18
Vancouver je považován za jedno z míst po všech stránkách ideální pro život v 21. století
Hustý provoz nad sportovišti nedaleko Vancouveru.
Hustý provoz nad sportovišti nedaleko Vancouveru. | Foto: Reuters

Vancouver - Po dvaadvaceti letech ve vrací olympiáda do Kanady.

Ode dneška se slovu Vancouver na internetu, v televizi ani novinách nevyhnete, ledaže právě odjíždíte na dovolenou do Afriky, Latinské Ameriky nebo Tichomoří.

Dva roky po Pekingu je město na opačně straně Tichého oceánu velkou změnou. A nejen tím, že jde o "malou" zimní olympiádu namísto gigantické letní.

Tentokrát bez politiky

V Kanadě nejsou političtí vězni, její pobřeží nezakrývá smogová deka, všichni mluví a rozumějí anglicky. Soutěže budou jen ve třech lokalitách.

Vítejte na bezproblémových, nezpolitizovaných a útulných olympijských hrách.

Zimní hry jsou ve srovnání s celoplanetární masivností těch letních tak trochu podnikem pro klub nejbohatších zemí.

Obchody ve Vancouveru povzbuzují kanadské sportovce.
Obchody ve Vancouveru povzbuzují kanadské sportovce. | Foto: Reuters

Sníh a led patří především k severní polokouli. Tedy hlavně k Evropě a severní Americe. Právě z těchto dvou regionů je drtivá většina sportovců, diváků i sponzorů. Z těch ostatních jsou takzvaně "u toho" snad jen Japonci.

A dějiště olympiády? Za vše hovoří skutečnost, že dvoumilionový Vancouver se v posledních letech opakovaně umísťuje ve všech možných anketách na prvním místě v žebříčku měst ideálních pro život.

Naposledy loni v anketě týdeníku Economist. Je tu moře, krásné hory, lesy, čistý vzduch, vysoká životní úroveň, mladá dynamická populace. Zkrátka podle součtu mnoha ukazatelů nejbáječnější město na světě.

Starosta na kole

Pokud byste se ještě jednou měli někde narodit, podle expertů od urbanistiky přes ekonomiku až po životní prostředí byste si prý měli přát, aby to bylo právě tady - ve Vancouveru.

Město si zakládá na životním prostředí a symbióze s okolní přírodou. Podle agentury Reuters dokonce i starosta Gregor Robertson jezdí do práce na kole.

Předsedové Mezinárodního olympijského výboru (MOV) sice vždy před hrami i po nich pořadatelská města chválí - to je tradiční rituál - ale nynější šéf MOV Jacques Rogge vyzdvihl právě to, že jde o "ekologické" hry.

"Jde o novou, originální vizi olympijských her. Vše bylo uděláno s důrazem na životní prostředí a přirozeného začlenění do budoucnosti města. Je to cesta i pro příští olympiády," prohlásil Rogge.

Foto: Reuters

Jeho slova je ale třeba brát vždy trochu s rezervou, protože v podobných superlativech hovořil i před dvěma lety v Pekingu, stejně bude nejspíše mluvit za dva roky v Londýně - a kdyby mohl být znovu zvolen, chválil by jistě i Soči a Rio de Janeiro.

Volba pořadatele je přesto trochu paradoxní. Pravda, Kanada je mrazivá země a co do drsnosti zimního počasí ji může ve světě konkurovat snad jedině Rusko.

Ale zrovna Vancouver je asi nejteplejším místem celé země. Když jinde v Kanadě sněží, tady prší. Jedním z efektů je například vysoký počet bezdomovců ve městě. Kdekoliv jinde v Kanadě by pro ně zima byla mnohem krušnější.

Jenže hry vlastně ve Vancouveru tak moc nebudou. Na sněhu a v ledových korytech budou závodníci řádit hlavně ve výše položeném 125 kilometrů vzdáleném Whistleru.

A co zimní olympiádě na pobřeží Pacifiku říkají místní?

"Nemyslím, že by tady panovalo nějaké mimořádné nadšení. Vedení města chtělo olympiádu hlavně kvůli propagaci Vancouveru ve světě a tak je to také bráno. Nečeká se, že by příliš vydělala. Špatně je přijímána podivná praktika, že lidé, kteří se podílejí na přípravě kulturních a zábavních akcí kolem her, museli podepsat slib, že jí nebudou kritizovat nebo se o ní vyjadřovat pohrdavě," řekl Aktuálně.cz Čech Tomáš Novák, který žije ve Vancouveru už osmnáct let.

Vancouver je také možná nejmladší město, které kdy pořádalo olympiádu. Vzniklo až na konci 19.století, jeho rozvoj zajistila hlavně transkanadská železnice, která zde měla od roku 1886 konečnou stanici.

Bojovník za hry se jich nedožil

Budovy a jakékoliv objekty starší více než sto let jsou zde považovány za téměř předpotopní úkaz.

Ticho před olympijskou bouří.
Ticho před olympijskou bouří. | Foto: Reuters

Příliv obyvatel do tohoto koutu Kanady sílí posledních zhruba třicet let. Ačkoliv zimní hry jsou doménou hlavně Severoameričanů a Evropanů, Vancouver je z velké části vlastně asijským městem. S velmi početnou populací asijského původu.

Zejména těsně před rokem 1997 se sem hromadně stěhovali Číňané, kteří nechtěli žít v Hongkongu přecházejícím tehdy z britské koloniální správy pod nadvládu Číny.

Olympiáda je druhou velkou akcí města s celosvětovým dosahem. Tou první bylo v roce 1986 Expo.

Jack Poole, muž, který kandidaturu města na zasedání MOV v Praze před sedmi lety prosadil a jako předseda organizačního výboru dlouho dohlížel na chystání her, se vyvrcholení své práce a naplnění svého vancouverského olympijského snu nedočkal.

Loni v říjnu podlehl rakovině jen den poté, co byl olympijský oheň zažehnut v Olympii a vydal se na cestu do Vancouveru.

 

Právě se děje

Další zprávy