Haag - Někdejší vůdce chorvatských Srbů Goran Hadžič se v pondělí v 16 hodin našeho času poprvé objeví před Mezinárodním tribunálem pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii.
Dvaapadesátiletý Hadžič by se měl vyjádřit ke vzneseným obviněním.
Obžaloba ho viní ze zločinů proti lidskosti a z porušování zákonů a zvyklostí vedení války, jichž se dopustil během války v Chorvatsku v letech 1991 až 1993.
V soudní síni zřejmě bude i Hadžičův obhájce Vlada Petrović z bělehradské advokátní kanceláře Fila.
Jihokorejský soudce Kwon O-gon se po úvodních otázkách o totožnosti Hadžiče zřejmě zeptá na podmínky, které má v soudní věznici, a na jeho zdravotní stav, uvedla webová stránka bělehradské rozhlasové a televizní stanice B92.
Následně mu přečte obžalobu, která má 14 hlavních bodů a zeptá se, zda se chce vyjádřit ohledně své viny či neviny.
Pokud Hadžić vinu odmítne, pak podle pravidel soudu bude do zápisu dáno, že se vyjádřil, že se cítí nevinen. Kdyby Hadžič překvapivě řekl, že se cítí vinen, proces končí a soud by pouze vynesl rozsudek, uvedl bělehradský web.
Hadžič ale také může využít svého práva na odklad a soud mu otázku o vině či nevině znovu položí ve lhůtě 30 dní.
Prokuratura chce rozšířit obžalobu
Hadžič se má vyjádřit k obžalobě, která byla vydána 13. července 2004 a která platí, přestože obžaloba dala v pátek soudu návrh, aby v obžalovacím spisu byly provedeny některé změny a aby byla ještě doplněna.
Podle hlavního žalobce Belgičana Serge Brammertze je smysl obžaloby stále stejný, změny jsou technického rázu a týkají se upřesnění Hadžičovy osobní odpovědnosti ze jednotlivé zločiny. Změny v obžalobě musí potvrdit soud.
Bývalý šéf chorvatských Srbů je také obviněn ze společného zločinného spiknutí, na němž se kromě něj podíleli i další obžalovaní z Haagu - Slobodan Miloševič, Ratko Mladič, Radovan Karadžič a další.
Obviněn je i ze zločinů, jichž se dopustil ve Východní Slavoniji. Jde o loupeže, vraždy, střelbu, deportace a další porušení mezinárodního humanitárního práva, jichž se dopustil vůči nesrbskému obyvatelstvu. Hadžičovo jméno je spojeno hlavně s masakrem v nemocnici ve Vukovaru na východě Chorvatska, kde srbské jednotky v listopadu 1991 zabili 264 chorvatských a nesrbských civilistů.
Sedm let na útěku
Obžalobu podepsala tehdejší hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Švýcarka Carla Del Ponteová.
Jakmile byla obžaloba 13. července 2004 zveřejněna, Hadžić záhadně zmizel ze svého domu v Novém Sadu. Přes sedm let byl na útěku, než byl 20. července zatčen poblíž malé vesnice Krušedol na severu Srbska. Srbsko ho pak o dva dny později vydalo ke stíhání do Haagu.
Hadžić je posledním uprchlíkem ze 161 osob, které haagský tribunál za dobu své existence obžaloval.