Začíná nová válka proti korupci. Přímo v srdci temnoty

Pavel Vondra
31. 1. 2008 11:25
Indonésie pochovala krále kleptokratů a jde do boje
Pohřbít, vzdát hold a zapomenout? Indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono přihazuje hlínu na Suhartovu rakev
Pohřbít, vzdát hold a zapomenout? Indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono přihazuje hlínu na Suhartovu rakev | Foto: Reuters

Jakarta - Více symbolické už to snad ani být nemohlo. Ve stejný den, kdy Indonésané na svém centrálním ostrově Jáva pochovali exprezidenta Suharta, považovaného za nejzkorumpovanějšího státníka moderních dějin, začala na sousedním ostrově Bali mezinárodní konference OSN věnovaná právě boji s korupcí.

ČTĚTE VÍCE: Desetittisíce lidí se loučily s diktátorem Suhartem

Setkání více než tisíce delegátů ze stovky zemí potrvá celý týden a má se především pokusit nalézt efektivní způsoby vymáhání peněz, které lidé typu Suharta zpronevěřili.

Největší z kleptokratů

Podle loni zveřejněného žebříčku mezinárodní organizace Transparency International (TI) se ve společenství bývalých hlav států (a to i těch, co už jsou po smrti) indonéskému autokratovi v rozsahu napáchané zpronevěry nikdo nevyrovná.

Suharto se podle odhadů za 32 let, co byl u moci, nezákonně obohatil o 15 až 35 miliard dolarů
Suharto se podle odhadů za 32 let, co byl u moci, nezákonně obohatil o 15 až 35 miliard dolarů | Foto: Reuters

Za více než tři dekády, co byl u moci, se měl nezákonným způsobem na úkor státu obohatit o 15 až 35 miliard dolarů. Aniž by z tohoto majetku vrátil jediný cent, respektive rupii.

Pokusům indonéských úřadů postavit jej před soud se od svého vynuceného odchodu z prezidentského paláce s pomocí týmu špičkových právníků úspěšně bránil až do chvíle, co vydechl naposledy.

Otázkou je, zda to znamená definitivní konec jeho případu. Šéf indonéské pobočky TI Todung Mulya Lubis věří, že nikoli.

"Suhartova smrt by neměla znamenat, že jeho potomci a chráněnci budou zproštěni zodpovědnosti," řekl Lubis v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Indonéský ministr zahraničí Hasan Wirajuda ještě v pondělí podobné řeči odmítal jako nemístné s ohledem na probíhající státní smutek, který byl za Suharta vyhlášen.

Na okraj balijské konference ale později prohlásil, že Jakarta je připravena ve věci využít veškerých dostupných právních prostředků.

Nepřítel číslo jedna

A jeho kolega z vlády Widodo Adi Sutjipto, který stojí v čele ministerstva pro bezpečnostní, právní a politické záležitosti, vystoupil na konferenci s příspěvkem, v němž označil korupci za "veřejného nepřítele číslo jedna".

Je nesporné, že na poli demokratizace učinila Indonésie od pádu Suhartova režimu v roce 1998 velký kus práce.

Například podle hodnocení organizace Freedom House, která monitoruje dodržování politických a občanských svobod na celém světě, je v tomto ohledu mezi zeměmi jihovýchodní Asie jednoznačným premiantem.

S korupcí však zatím příliš pohnout nedokázala.

"Co se týče vymáhání zpronevěřených fondů, jsou naše dosavadní výsledky opravdu tristní," přiznal v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéfredaktor indonéského mediálního koncernu Tempo a přední aktivista na poli boje proti korupci Bambang Harymurti.

Bambang Harymurti při rozhovoru s redaktorem Aktuálně.cz.
Bambang Harymurti při rozhovoru s redaktorem Aktuálně.cz. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Doufám ale, že se to nyní i díky pomoci mezinárodního společenství zlepší," dodal zakladatel indonéské pobočky Transparency International s poznámkou, že nevyléčitelný optimismus je pro bojovníky s korupcí povinnou výbavou.

Končí doba hájení?

A jak se ukazuje, možná skutečně existuje důvod věřit v možnost pozitivních změn. Už v úterý naznačila vládou zřízená Komise pro vymýcení korupce (KPK), že doba hájení promentních hříšníků v Indonésii definitivně končí.

Oznámila totiž, že vyšetřuje několik let starý případ zneužití rezervních fondů ze strany centrální banky, která v době vrcholící asijské finanční krize selektivně intervenovala ve prospěch několika bank a celou záležitost se pak pokusila "urovnat" prostřednictvím spřízněné nadace, která vyplatila tučné "všimné" členům parlamentu a čelným představitelům centrální banky zaplatila výlohy na právní pomoc. 

Na zatím tříčlenném seznamu vyšetřovaných nechybí jméno guvernéra centrání banky Burhanuddina Abdullaha. A další jména by prý mohla být oznámena v příštích dnech.

 

Právě se děje

Další zprávy