Desetittisíce lidí se loučily s diktátorem Suhartem

reuters, redakce ZAH
28. 1. 2008 7:55
Indonéský vůdce spočinul v rodinné hrobce
Pohřeb se všemi poctami. Suhartova rakev je zabalena do indonéské vlajky
Pohřeb se všemi poctami. Suhartova rakev je zabalena do indonéské vlajky | Foto: Reuters

Solo, Jáva - Státní pohřeb bývalého diktátora, který má na svědomí statisíce lidských životů, si ve městě Solo v centrální části ostrova Jáva nenechaly ujít desítky tisíc lidí.

Suhartovo tělo bylo do města převezeno letadlem z Jakarty a pak uloženo v rodinné hrobce v Giribangunu, asi 35 kilometrů severovýchodně od města.

Silnice vedoucí od místního letiště lemovaly davy lidí, mnozí z nich si natáčeli průběh pohřbu na kameru nebo mobilní telefon.

Suharto zemřel v nemocnici v neděli ve věku 86 let. Indonésii vládl celkem 32 let.

Čtěte podrobnosti:
Zemřel bývalý indonéský diktátor Suharto
Lékaři dávají Suhartovi poloviční šanci na přežití

800 tisíc mrtvých

K moci se dostal poté, co v roce 1965 v čele armádních jednotek potlačil indonéské komunistické hnutí. V následujících bouřlivých měsících bylo v antikomunistických čistkách zabito na 500 tisíc lidí.

V dalších třiceti letech Suhartovi vojáci pokračovali v krvavém potlačování diktátorových odpůrců. Celkový počet obětí se tak podle odhadů vyšplhal na 800 tisíc mrtvých.

Desetitisíce lidí se přišly do ulic indonéské Surakarty (místní ale městu říkají spíše Solo) rozloučit s dlouholetým vládcem země Suhartem. S úctou se s ním loučil i místní tisk, a to přesto, že jeho autokratickou vládu provázelo masové porušování lidských práv a rozsáhlá korupce
Desetitisíce lidí se přišly do ulic indonéské Surakarty (místní ale městu říkají spíše Solo) rozloučit s dlouholetým vládcem země Suhartem. S úctou se s ním loučil i místní tisk, a to přesto, že jeho autokratickou vládu provázelo masové porušování lidských práv a rozsáhlá korupce | Foto: Reuters

Před deseti lety vyhnaly Suharta z prezidentského paláce masové demonstrace nespokojených občanů, kteří protestovali proti zmanipulovaným volbám a hlavně proti neutěšené ekonomické situaci v zemi.

Největší z kleptokratů

Dva roky po svém odchodu do vynuceného důchodu byl Suharto umístěn do domácího vězení a úřady začaly vyšetřovat rozsáhlou korupci, do které byl zapleten.

Podle loňského odhadu organizace Transparency International Suharto zpronevěřil za 32 let, co byl u moci, mezi 15 až 35 miliardami dolarů, což je údajně více, než kolik se dá přičíst kterémukoli jinému státníkovi v dějinách.

Suhartovi nicméně před soudem nikdy nestanul. Jeho právníci tvrdili, že k tomu není zdravotně způsobilý.

 

Právě se děje

Další zprávy