Záchrana lodi se odkládá, lidé stráví Silvestr na moři

ČTK ČTK
31. 12. 2013 10:15
Cestující měl zachránit vrtulník, na Antarktidě ale panuje špatné počasí
Loď Akademik Šokalskij uvězněná v ledových krách.
Loď Akademik Šokalskij uvězněná v ledových krách. | Foto: Reuters

Sydney - Mlha a sníh znesnadňují evakuaci cestujících z ruské lodi Akademik Šokalskij, která na Štědrý den uvízla mezi ledovými krami v Antarktidě

Všech 74 cestujících a členů posádky tak zřejmě oslaví Nový rok na lodi, protože vrtulník z nedalekého čínského ledoborce Sněžný drak, který měl evakuovat 52 vědců a turistů, musí se záchranou počkat, až se počasí zlepší. 

A to se podle agentury RIA Novosti neočekává dříve než ve středu.

Poté, co v pondělí ztroskotala druhá snaha o záchranu lodi, úřady rozhodly, že cestující z uvězněného plavidla vysvobodí letecky. 

Prudká sněhová bouře však znemožnila let čínského vrtulníku a ten musí čekat, až se vyjasní, oznámil Australský úřad pro námořní bezpečnost (AMSA), který koordinuje záchranné práce. Počasí by se mělo začít zlepšovat nejdříve ve středu.

Jakmile nastanou příhodné povětrnostní podmínky, vrtulník začne po dvanáctičlenných skupinách přepravovat vědce na čínský ledoborec.

Čeká se na jiný směr větru

Odtud je pak na australský ledoborec Aurora Australis převezou čluny. "Pak poplují do Casey, australské antarktické základny," řekl v rozhovoru se stanicí CBS News Chris Turney, který je vedoucím výzkumné expedice.

Ruská posádka na palubě Akademika Šokalského zůstane, aby vyčkala na přírodní uvolnění ledového pásu. To může nastat jen pouhou změnou větru, neboť nynější větry vanoucí z východu drží loď v ledovém sevření.

Naopak západní větry by pomohly příkrov rozbít. Potíž ale podle mluvčího expedice Alvina Stona je, že nikdo neví, kdy by se vítr mohl otočit.

Ledoborce, které se v uplynulých dnech neúspěšně pokusily k Akademiku Šokalskému prorazit, se v nejbližších době nechystají pokus o záchranu zopakovat. Posádka Aurory Australis dnes oznámila, že pokud by se jejich plavidlo opět vydalo k ruské lodi, riskovalo by rovněž zamrznutí.

Potopení nehrozí

Ruská loď se nachází asi 2800 kilometrů jižně od města Hobart v australském státě Tasmánie a ledový příkrov kolem ní je mimořádně silný. Podle dosavadních zpráv potopení lodi nehrozí a zásoby potravin jsou k dispozici na několik týdnů.

Vědecký tým Australasijské antarktické expedice, která odrazila od břehů Nového Zélandu 28. listopadu, měl v plánu zopakovat 100 let starou cestu legendárního australského výzkumníka Douglase Mawsona.

Členové expedice provádějí obdobná měření a studie jako Mawsonova výprava, aby zjistili, jak se antarktické prostředí v průběhu uplynulého století změnilo.

Akademika Šokalského postavily v roce 1982 pro sovětskou flotilu finské loděnice. Loď je sice pro plavbu v polárních oblastech uzpůsobena mimo jiné zesíleným trupem, klasický ledoborec to ale není. 

Zatímco velká část vědců a turistů na palubě ruské lodi jsou Australané a Novozélanďané, posádka je převážně ruská.

 

Právě se děje

Další zprávy