Drama v Antarktidě: Ruskou loď nezachrání ani ledoborec

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 12. 2013 11:22
Led v Antarktidě uvěznil ruskou loď s vědci, nepomohl jí ani ledoborec.
Foto: Reuters

Sydney - Čínský ledoborec Sněžný drak narazil při postupu k ruské výzkumné lodi uvězněné v Antarktidě mezi ledovými krami na silný led a musel se vrátit.

Druhý záchranný pokus se nyní snaží uskutečnit Australané se svým ledoborcem Aurora Australis, uvedla agentura Reuters.

Ruská loď Akademik Šokalskij se 74 australskými a dalšími vědci, turisty a členy posádky na palubě zůstává uvězněná v ledu od Štědrého dne.

Ledoborec Sněžný drak v pátek jako první ze tří záchranných týmů dosáhl ledového pásu, který ruskou loď obemkl, a měl se s ní setkat v sobotu nad ránem SEČ. V pátek večer SEČ byl od Akademika Šokalského na dohled ve vzdálenosti zhruba 11 kilometrů, dál se už ale podle Australského úřadu pro námořní bezpečnost (AMSA) nedostal.

"Čínská loď se bohužel setkala se silným ledem, který není schopna prolomit," řekla AFP mluvčí AMSA Andrea Haywardová-Maherová; dodala, že v oblasti se navíc strhla sněhová bouře. "Tato záchranná operace bohužel selhala." konstatovala.

Kolem ruské lodi, která se vydala na výzkumnou expedici do Antarktidy, v úterý vichřice natlačila ledové kry. Potopení lodi nehrozí a také zásoby potravin jsou zatím pro všechny postižené dostatečné.

Ruská loď se nachází asi 2800 kilometrů jižně od města Hobart v australském státě Tasmánie a ledový příkrov kolem ní je mimořádně silný, podle médií až čtyři metry. Na pomoc se jí vydaly kromě Sněžného draka ještě francouzský ledoborec L'Astrolabe a australská Aurora Australis. Druhá jmenovaná dostala zelenou k záchranné akci po soborní poradě, jak postupovat po neúspěchu prvního z ledoborců.

Vědecký tým Australasijské antarktické expedice, která odrazila od břehů Nového Zélandu 28. listopadu, hodlá zopakovat sto let starou cestu legendárního australského výzkumníka Douglase Mawsona.

Členové expedice provádějí obdobná měření a studie jako Mawsonova výprava, aby zjistili, jak se antarktické prostředí v průběhu uplynulého století změnilo. Pokud se podaří plavidlo z ledového zajetí vysvobodit, chce posádka v cestě pokračovat.

Akademika Šokalského postavily v roce 1982 pro sovětskou flotilu finské loděnice. Loď je sice pro plavbu v polárních oblastech uzpůsobena mimo jiné zesíleným trupem, klasický ledoborec to ale není. Zatímco velká část vědců a turistů na palubě ruské lodi jsou Australané a Novozélanďané, posádka je převážně ruská.

 

Právě se děje

Další zprávy