Mandela byl pohřben v Qunu. Tam, kde si to přál

ČTK Zahraničí Reuters ČTK, Zahraničí, Reuters
15. 12. 2013 12:00
Po pietní ceremoniii v Johannesburgu a Pretorii bude exprezident uložen do hrobu.
Ostatky Nelsona Mandely jsou ukládany do hrobu na jeho rodinném pozemku.
Ostatky Nelsona Mandely jsou ukládany do hrobu na jeho rodinném pozemku. | Foto: Reuters

Qunu - Ostatky bývalého prezidenta Jihoafrické republiky Nelsona Mandely byly uloženy do hrobu na rodinném pozemku ve vesnici Qunu. Mandela tam žil v dětství a přál si tam být pohřben.

Při pohřebním obřadu vzpomínali na zemřelého bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandelu jeho příbuzní i státníci a příslušníci jeho kmene Tembu. Ceremoniál se konal ve velkém stanu postaveném pro tento účel ve vesnici Qunu, kde Mandela vyrůstal. Tam bude také po poledni místního času rakev uložena do hrobu.

Rakev zabalenou do státní vlajky na lafetě dopravili k místu obřadu vojáci, mezi nimi také vysocí důstojníci. Ve stanu, v němž čekalo na 4500 příbuzných a pozvaných hostů, rakev položili na kůži z krávy, která dle stanice BBC symbolizovala obyvatele Qunu.

Rakev stála pod vyvýšeným podiem, které lemovalo ve dvou řadách 95 svící, každá za jeden rok Mandelova života. Uprostřed za nimi byl portrét usmívajícího se exprezidenta.

Mezi hosty byl britský princ Charles, monacký kníže Albert II., americký reverend Jesse Jackson, miliardář Richard Branson, americká televizní moderátorka Oprah Winfreyová i bývalý zimbabwský premiér Morgan Tsvangirai.

Brzo ráno do Qunu dorazil také arcibiskup Desmond Tutu, který byl Mandelovým druhem v boji proti apartheidu.

Ceremoniál, při němž těsně u rakve seděli Mandelovi nejbližší, začal zpěvem státní hymny a pokračoval metodistickým obřadem.

Spadl úžasný strom a teď směřuje domů

Obřad moderoval podobně jako úterní masovou pietu v Johannesburgu Cyril Ramaphosa z vládního Afrického národního kongresu (ANC), který kdysi Mandela vedl. Kromě jiného přítomným sdělil, že na Mandelu budou moci všichni vzpomínat do 10:30 místního času (9:30 SEČ) a pak se vydají k místu posledního odpočinku.

Winnie Mandela, někdejší žena exprezidenta (vlevo) a Graca Machel, vdova po Mandelovi (uprostřed) stojí u jeho rakve na pohřbu v Qunu.
Winnie Mandela, někdejší žena exprezidenta (vlevo) a Graca Machel, vdova po Mandelovi (uprostřed) stojí u jeho rakve na pohřbu v Qunu. | Foto: Reuters

Dodal, že tělo bude podle zvyklostí kmene uloženo do hrobu přesně v poledne, "kdy slunce je nejvýš a stín je nejkratší". Později však připustil, že se ceremoniál zpožďuje a zpozdí se zřejmě také uložení do hrobu.

"Osoba, jež zde leží, je největším synem Jižní Afriky," prohlásil také Ramaphosa.

Vstupy jednotlivých řečníků prokládal zpěv velkého pěveckého sboru. "Spadl úžasný strom a teď směřuje domů, k odpočinku za předky," řekl o Mandelovi zástupce rodiny Ngangomhlaba Matanzima.

Stojím před prázdnotou, nemám na koho se obrátit

Osobní vzpomínky na Mandelu přinesla jeho vnučka Nandi. Řekla, že si rád dělal legraci sám ze sebe, ale že byl také přísný a náročný dědeček, který své vnuky připravoval na život.

"Jdi ke svým předkům, svůj závod jsi doběhl," popřála mu.

Ahmed Kathrada, který byl spolu s Mandelou vězněn za boj proti apartheidu na ostrově Robben, svého druha popsal jako přítele s ohromnými zásobami lásky, trpělivosti a tolerance. Vzpomenul na něj jako na silného a silného muže, který ve vězení lehce zvedl lopatu a krumpáč, když ostatní už nemohli.

Pohled na něj těsně před smrtí prý byl srdcervoucí. "V nemocnici jsem spatřil bezmocného muže, který byl stínem sama sebe, a přišlo nevyhnutelné. Stojím před velkou prázdnotou a nemám na koho se obrátit," řekl. Při této emocionální vzpomínce se rozplakalo mnoho Mandelových příbuzných, mezi nimiž byla vdova po něm Graça Machelová i jeho předchozí žena Winnie.

Jeden ze zástupců kmene Tembu z podia poděkoval vojenským lékařům, kteří se o Mandelu starali při jeho poslední a dlouhé hospitalizaci. Všichni přitom vstali ze svých míst.

Při pohřbu už má být užší skupina hostů. Před uložením rakve do země má zaznít ještě salva z 21 děl a počítá se také s přeletem strojů jihoafrického letectva.

Nelson Mandela zemřel 5. prosince ve věku 95 let. Po deset dní se s ním loučila celá země a mnoho zahraničních hostů na pietní ceremonii v Johannesburgu a pak také u rakve vystavené tři dny v metropoli Pretorii.

Pohřbením laureáta Nobelovy ceny míru definitivně končí jedna éra Jihoafrické republiky. Začíná nová, v níž to bude mít mnohonárodnostní demokracie bez svého hlavního pilíře velmi těžké.

Pohřeb ve znamení rituálů

Pohřeb doprovází řada rituálů, které dodržují Xhosové, k nimž patří i Mandelův kmen Tembu. Zahrnují porážku zvířete, zabalení mrtvého do leopardí kůže a promlouvání k jeho duši, napsala agentura AP.

V JAR žije asi sedm milionů Xhosů, většina z nich v provincii Východní Kapsko, kde bude Mandela pohřben. Pro jejich jazyk xhosa jsou charakteristické mlaskavé zvuky při výslovnosti některých hlásek. Xhosové věří v duše předků a hledají u nich radu. Používají při tom rituál umkhapho neboli uctění, při němž se poráží zvíře.

K dalším zvyklostem patří thetha, kdy starší příslušník rodiny musí zůstat u těla zemřelého a vysvětlit mu, co se právě děje. Xhosové věří, že dokud je přítomno tělo, duch je stále živý. A tělo musí dostat informaci, co se před pohřbením odehrává.

Xhosové porážejí zvíře ráno v den pohřbu. Podřežou mu krk a truchlící jeho maso snědí většinou před domem. V případě významných lidí se poráží vůl. 

Asi rok po pohřbu se na počest mrtvého porazí vůl znovu. Znamená to konec období smutku. Za další rok se pak koná už veselý obřad ukubuyisa, neboli přivedení zpět. Při něm se slaví návrat zemřelého, který se stává předkem, který bude přispívat k ochraně rodiny.

Mandela zemřel 5. prosince, v úterý se za něj v Johannesburgu konala pietní ceremonie a pak byla rakev tři dny vystavena v hlavním městě Pretorii. S Mandelou se k ní přišly rozloučit desítky tisíc lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy