reklama
 
 

Zabil jsem Usámu, tvrdí voják. Neprozradil tajné informace?

24. 12. 2014 9:56
Americké námořnictvo prověřuje, zda bývalý příslušník zvláštních jednotek Rob O'Neill, který se hlásí k zabití teroristy Usámy bin Ládina, nevyzradil tajné informace.

Washington - Bývalý příslušník zvláštních jednotek Rob O'Neill před měsícem v rozhovoru pro agenturu AP prohlásil, že byl tím členem speciální jednotky, který zabil hledaného teroristu Usáma bin Ládina. Ale dodal, že si dává mimořádně záležet na tom, aby nehovořil o utajovaných věcech a aby nekompromitoval taktiku elitních jednotek.

Námořní kriminální vyšetřovací služba (NCIS) podle mluvčího námořnictva Ryana Perryho nicméně obdržela obvinění, že O'Neill mohl odkrýt tajné informace osobám bez patřičné bezpečnostní prověrky. "V reakci na to NCIS zahájila vyšetřování, které má určit oprávněnost těchto nařčení," vysvětlil Perry. O'Neill prozatím záležitost nekomentoval.

O'Neill,který je od roku 2012 ve výslužbě, prohlásil, že to byl on, kdo bin Ládina v roce 2011 během americké operace v pákistánském Abbottábádu zastřelil. To, že prolomil mlčení, vysvětluje tím, že americká veřejnost má právo znát více podrobností k výsadku.

O tom, zda bin Ládina zlikvidoval O'Neill, panují spory. Jeho bývalý kolega Matt Bissonnette, který vydal před dvěma lety o operaci knihu Nelehký den, naznačil, že bin Ládin již umíral, když se k němu spolu s dalším členem komanda, pravděpodobně O'Neillem, dostal, upozornila AP. Za hlavního střelce označil Bissonnette vojáka pod přezdívkou Point Man (Muž v čele). Také představitelé Pentagonu tvrdí, že není přímo jasné, kdo teroristu skutečně zabil.

autor: ČTK | 24. 12. 2014 9:56

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama