Astana - V červnu třiadvacetiletá Šochida Ismailová porodila druhé dítě. Komplikovaný porod si vyžádal chirurgický zákrok. Během několika týdnů byla matka, dítě, dva chirurgové a pediatr mrtvi.
Mladá žena se totiž předtím nakazila krymsko-konžskou hemoragickou horečkou. Kojením tento zákeřný virus předala dítěti, od něhož ho dostal pediatr, a při operacích, které prodělala po porodu, se z její krve nakazili oba chirurgové.
Krymsko-konžská horečka není ve středoasijském regionu nic nového. Každým rokem na něj zemře několik lidí a několik desítek se jich nakazí.
Letos se však vrátil s velkou silou. A navíc v době, kdy je svět - Středni Asii nevyjímaje - plný obav z viru prasečí chřipky.
Virus poprvé objevili na Krymu už v roce 1944. V šedesátých letech stejný virus v Kongu způsoboval vysokou úmrtnost.
Virus KKHH, který byl zatím podchycen ve střední Evropě, Středomoří, střední Asii a Číně, přenášejí infikovaná klíšťata.
Nic nového v regionu
Nejvíce mrtvých a nakažených ve středoasijském regionu hlásí Tadžikistán. Tam na krymsko-konžskou hemoragickou horečku tento rok zemřely desítky lidí a stovky jsou nakaženy.
Jen na začátku srpna si horečkový virus vyžádal v okrese Tursunzade život 24 lidí. V okrese Kulob se léčí čtyři lidé.
„Virus KKHH se v této oblasti vyskytuje už dlouho. Poprvé jej odborníci popsali už ve 40. a 50. letech," řekl americké stanici Svobodná Evropa (RFE) lékař Pierre Rollin, který do země přicestoval s delegací Světové zdravotnické organizace (WHO) na žádost tádžických úřadů.
Podle něj lidé na virus reagují různě. U některých se projeví jen příznaky rýmy a nachlazení, které za pár dní zmizí. Pro některé se ale virus stane smrtelným.
„Zatím nevíme, proč má nákaza dvě „verze" - mírnou a smrtelnou," říká Pierre Rollin. Záhadou zůstává i skutečnost, proč u některých pacientů virus vyvolává vnitřní krvácení.
„Jestliže se u pacienta projeví vnitřní krvácení, krev ve stolici nebo zvracení, není to dobré znamení," varuje odborník z WHO.
Virem se nelze nakazit požíváním masa z nakaženého zvířete.
„Virus se do masa zvířete zkrátka nedostane," tvrdí Pierre Rollin. Proti viru zatím neexistuje žádná účinná vakcína, ale nákaze lze předejít přísným dodržováním hygienických návyků, jako třeba mytí rukou, a dezinfekcí všech předmětů, s kterými nakažený člověk přišel do styku.
„Myslíme si, že virus neproniká pod kůži, proto řádné mytí rukou mýdlem by mělo pomoci," míní Pierre Rollin. Lidé by se podle něj měli také chránit před kousnutím klíštětem aplikací repelentu.