Za neplodnost Češek může často obezita, ukázal výzkum

Lenka Smyčková, smy
23. 9. 2008 18:15
Umělé oplodnění je zbytečné, stačí změna jídelníčku
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Přicházejí zoufalé k odborníkům, aby podstoupily umělé oplodnění. Až třiceti procentům z nich by přitom k otěhotnění pro začátek pomohla jen změna jídelníčku.

Takový je výsledek analýzy brněnského Centra asistované reprodukce (CAP) při Fakultní nemocnici Brno. Lékaři zkoumali vliv výživy na (ne)plodnost žen .

Výsledek? Poruchy výživy, a to převážně nadváha a obezita, jsou jednou z nejčastějších příčin ženské neplodnosti v Česku.

"Nejenže nadměrné zvýšení tukové tkáně vede k poruchám cyklu. Pro nás je navíc u obézních žen také mnohem náročnější provést umělé oplodnění," upozornil lékař Igor Crha.

Nejprve zhubněte a pak se uvidí

Brněnští lékaři teď osvětou chtějí dosáhnout toho, aby ženy s nadváhou a obézní nejprve s pomocí odborníků upravily jídelníček, a pak teprve se obracely na odborníky na umělé oplodnění.

"Jestliže žena na půl roku upraví svůj jídelníček žádoucím směrem, je zaručena mnohem vyšší úspěšnost otěhotnění, než kdybychom vyvíjeli novou techniku umělého oplodnění," tvrdí vedoucí CAP Pavel Ventruba.

BMI

Body Mass Index

Vypočítá se tak, že se váha v kilogramech vydělí druhou mocninou výšky v metrech

  • BMI do 18 = podváha
  • BMI 18-25 = normální váha
  • BMI 25-30 = nadváha
  • BMI nad 30 = obezita

Problém podle něj nastává už v ordinacích praktiků a obvodních gynekologů. "Pošlou ženu, která nemůže otěhotnět, na všechna možná vyšetření. Ta nic nenormálního neprokáží a žena přijde k nám. Už mezi dveřmi vidím, že má BMI vysoko přes 30 a to nikoho nenapadlo," popsal běžnou praxi.

Ženám s BMI nad 25 proto doporučuje půl roku před plánovaným otěhotněním zamířit k nutričnímu terapeutovi, který jí sestaví vhodný režim. Kromě zbytečného lékařského zákroku jí to může ušetřit i peníze.

Pojišťovny totiž ženám přispívají při umělém oplodnění na hormonální přípravky v jednom cyklu asi třicet tisíc korun. To stačí pro ženu s normální váhou. Obézní žena může hormonů potřebovat i dvakrát víc. Rozdíl v ceně si ovšem musí doplatit ze svého.

Více než třetina těhotných trpí nadváhou

V Česku trpí nadváhou nebo obezitou 68 % žen a 72 % mužů. Mezi těhotnými ženami jich má nadváhu 35 %.

Nadváha a obezita zhoršují tvorbu vajíček, zvyšují riziko předčasného potratu, císařského řezu a cukrovky a vysokého tlaku v těhotenství.

Podle vedoucí Poradny zdravé výživy při Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně Aleny Mottlové stačí ženám, které chtějí otěhotnět, dodržovat základní zásady zdravé životosprávy - jíst vyváženou stravu a dopřávat si pohyb. "S tím vším by měly začít alespoň půl roku předtím, než otěhotní," uvedla Mottlová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tunisko má nového prezidenta, stal se jím univerzitní profesor Kaís Saíd

Tuniská volební komise potvrdila, že nedělní prezidentské volby v zemi vyhrál univerzitní profesor bez politické příslušnosti Kaís Saíd. Získal 72,71 procenta hlasů. Saídův protivník, mediální magnát Nabíl Karúí nedlouho před oznámením výsledků druhého kola voleb uznal svou porážku. Volební účast byla 55 procent, citovala agentura Reuters z prohlášení volební komise.

Karúí, který byl donedávna ve vazbě, a ani Saíd dosud nikdy nezastávali politický úřad, v prvním kole voleb 15. září ale předstihli řadu kandidujících vlivných politiků.

Vítěz prezidentského souboje převezme severoafrickou zemi usilující o vítězství v boji s korupcí, nezaměstnaností a sporadickým extremistickým násilím. Tunisané se také snaží stabilizovat demokracii, kterou budují od povstání za arabského jara v roce 2011. Oba kandidáti se již před hlasováním shodli na tom, že budou rovněž usilovat o mír v sousední válkou rozvrácené Libyi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy