Početí ve zkumavce zdraví neškodí. Tedy většinou

Josef Tuček
3. 3. 2010 9:30
Jen pět až deset procent těchto dětí má větší riziko obezity, vysokého tlaku a cukrovky

San Diego (Od zpravodaje Aktuálně.cz v USA) - Naprostá většina "dětí ze zkumavky", tedy narozených díky umělému početí, se zdravotně ani geneticky neliší od dětí počatých běžným způsobem. Zhruba každé desáté až dvacáté dítě však má drobné odchylky, které mohou vést k nutnosti více si hlídat zdraví v budoucnu.

Vyplynulo to z konference o možnostech umělého oplození, která byla součástí výročního zasedání Americké asociace pro povznesení vědy (AAAS) v San Diegu.

Náchylnost k obezitě, vyššímu tlaku, cukrovce

Profesor Carmen Sapienza z filadelfské univerzity Temple (jméno Carmen používá jako mužské) představil výsledky srovnání pečlivě vybraných změn na chromozomech dětí ze zkumavky a dětí z běžného početí. "Zjistili jsme, že pět až deset procent dětí narozených díky asistované reprodukci má na chromozomech více než dvě odchylky od normálu. To ovlivňuje projevy okolních genů," uvedl.

Jak vysvětlil, ovlivněné geny řídí vytváření tukových tkání a spalování cukrů v těle. Tím tedy zvyšují pravděpodobnost, že se u člověka vyvine obezita, vysoký krevní tlak a cukrovka druhého typu (ta vzniká obvykle v pozdějším věku a je způsobena neschopností buněk přijímat glukózu, kterou jim přináší hormon inzulín).

Ve většině jsou v pořádku

Také André Van Steirteghem, profesor ze Svobodné univerzity v Bruselu a známý průkopník umělého oplození, sledoval zdraví tří set dětí z umělého početí a srovnával je s 266 dětmi narozenými normálně.

"Celkově se dětem z asistované reprodukce dařilo zdravotně dobře," shrnul. "Častěji se u nich vyskytla jen nízká porodní hmotnost," konstatoval v San Diegu.

Sourozenci komplikují život

Nízká porodní hmotnost dětí ze zkumavky se pak kombinuje s faktem, že při asistované reprodukci se častěji narodí dvojčata či trojčata. Děti z vícečetného těhotenství bývají lehčí než děti narozené samostatně. Nízká hmotnost při narození pak sama o sobě rovněž zvyšuje riziko vzniku obezity a cukrovky druhého typu v dospělosti.

Při umělém oplození lékaři oplodní vajíčka odebraná ženě spermiemi v Petriho misce. Zpravidla takto vytvářejí více zárodků, a obvykle dva či tři pak vloží do dělohy budoucí matky. Implantují jich tolik proto, že uhnízdění embryí v děložní sliznici je kritickou částí procesu a ne vždy se povede.

Proto lékaři používají více embryí, aby se alespoň jedno mohlo vyvinout v dítě. Když se však uchytí více zárodků, čeká matku vícečetné těhotenství a děti pak nižší porodní hmotnost a vyšší riziko zdravotních komplikací v dospělosti.

Lidský zárodek
Lidský zárodek | Foto: Reuters

André Van Steirteghem tedy navrhl, aby lékaři opravdu velmi pečlivě zvažovali, kolik embryí mají ženě implantovat. Doporučil, aby mladým ženám, které nemohou otěhotnět, ale jsou jinak zdravé, zaváděli jen jediné embryo. Tím se výrazně sníží pravděpodobnost, že se narodí dvojčata (pokud se zárodek v děloze nerozdělí, čímž vzniknou dvojčata jednovaječná). Když se však jediný implantovaný zárodek v děloze neuhnízdí, je pak nutné zákrok opakovat, což komplikuje a prodražuje léčbu.

Další výzkumy nutné

"Musíme dál pečlivě sledovat děti z asistované reprodukce, abychom zjistili, jak se jim bude zdravotně dařit," zdůraznil Sapienza.

Těm, kdo to budou potřebovat, pak lékaři mohou včas věnovat pozornost a taky jim od dětství poradit životosprávu, jež by měla riziko onemocnění snížit.

Další poznatky z konference, zejména o tom, zda se při umělém oplození může přenášet neplodnost na nové generace, čtěte zde.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy