Za nadávání na slovenské politiky hrozí 500 eur pokuty

ČTK ČTK
1. 1. 2012 19:40
Podle návrhu zákona mohou občané za urážky veřejných činitelů platit
Urazíte hrubě prezidenta? Může vás to stát 500 eur
Urazíte hrubě prezidenta? Může vás to stát 500 eur | Foto: Reuters

Bratislava - Nadávání na politiky ve slovenských hospodách nebo na ulici se tamním občanům může brzy těžce nevyplatit. Podle návrhu novely zákona o přestupcích totiž bude za urážku nebo pomlouvání veřejného činitele hrozit pokuta ve výši až 500 eur (12.800 korun). Informuje o tom dnes slovenský server pravda.sk.

Právníci ale hovoří o potlačování kritických hlasů veřejnosti.

Tučné pokuty prosazuje ministerstvo vnitra pod vedením Daniela Lipšice (KDH). Argumentuje přitom snahou o zamezení hrubých urážek. Zvýšená ochrana se má vztahovat na veřejné činitele, tedy na politiky od prezidenta přes poslance a ministry, na soudce, ale i příslušníky ozbrojených sil, starosty a zaměstnance orgánů státní správy.

Vysokou pokutu by podle návrhu mohl dostat každý, kdo "urazí nebo pomluví veřejného činitele při výkonu jeho pravomoci nebo kvůli výkonu jeho pravomoci". Nový zákon by takové počínání nově chápal jako přestupek proti veřejnému pořádku, za což by hrozila pokuta až 500 eur. Dosud činila nejvyšší pokuta za tento druh přestupku 165 eur.

Podobný přestupek už slovenský zákon zná v obecnější rovině. Na jiném místě totiž hovoří o tom, že přestupku s hrozbou pokuty do 33 eur se dopouští každý, kdo "jinému ublíží na cti tím, že ho urazí nebo vystaví posměchu".

Právnička spolupracující s nevládní organizací Via Iuris Eva Kováčechová upozorňuje, že zatímco původní ustanovení hovoří o všech lidech, navrhovaná vsuvka se týká vybrané skupiny veřejných činitelů.

"Je to do jisté míry duplicitní. Nemyslím si, že je to nutné pro ochranu práv veřejných činitelů, protože ti jsou dostatečně chránění všeobecným ustanovením," řekla právnička.

Vymáhání pětiseteurových pokut by podle ní mohlo politikům sloužit i jako nástroj na umlčení negativních hlasů. Zneužít by se to dalo například proti médiím, soudí právnička.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Neznámí ozbrojenci v Bagdádu postříleli nejméně 15 lidí, 60 dalších zranili

Ozbrojenci v autech na bagdádském náměstí Chilání v pátek zastřelili nejméně 15 lidí včetně nejméně dvou policistů a 60 dalších zranili. Kdo za útokem stojí, zatím není jasné. S odvoláním na sdělení bezpečnostních složek a zdravotníků o tom informovala agentura AP.

Incident se stal v místě, kde se konají protesty. Lidé v panice začali před střelbou utíkat na nedaleké náměstí Tahrír a do blízkých mešit.

Střelba se odehrála ve chvíli, kdy demonstranti zablokovali tři důležité mosty v Bagdádu, které vedou k takzvané zelené zóně, kde sídlí vláda. Nejmenovaný demonstrant agentuře AP sdělil, že se protestující na mostě Sinak ocitli pod palbou a na místě jsou mrtví a zranění.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy