reklama
 
 

Za nadávání na slovenské politiky hrozí 500 eur pokuty

1. 1. 2012 19:40
Podle návrhu zákona mohou občané za urážky veřejných činitelů platit

Bratislava - Nadávání na politiky ve slovenských hospodách nebo na ulici se tamním občanům může brzy těžce nevyplatit. Podle návrhu novely zákona o přestupcích totiž bude za urážku nebo pomlouvání veřejného činitele hrozit pokuta ve výši až 500 eur (12.800 korun). Informuje o tom dnes slovenský server pravda.sk.

Právníci ale hovoří o potlačování kritických hlasů veřejnosti.

Tučné pokuty prosazuje ministerstvo vnitra pod vedením Daniela Lipšice (KDH). Argumentuje přitom snahou o zamezení hrubých urážek. Zvýšená ochrana se má vztahovat na veřejné činitele, tedy na politiky od prezidenta přes poslance a ministry, na soudce, ale i příslušníky ozbrojených sil, starosty a zaměstnance orgánů státní správy.

Vysokou pokutu by podle návrhu mohl dostat každý, kdo "urazí nebo pomluví veřejného činitele při výkonu jeho pravomoci nebo kvůli výkonu jeho pravomoci". Nový zákon by takové počínání nově chápal jako přestupek proti veřejnému pořádku, za což by hrozila pokuta až 500 eur. Dosud činila nejvyšší pokuta za tento druh přestupku 165 eur.

Podobný přestupek už slovenský zákon zná v obecnější rovině. Na jiném místě totiž hovoří o tom, že přestupku s hrozbou pokuty do 33 eur se dopouští každý, kdo "jinému ublíží na cti tím, že ho urazí nebo vystaví posměchu".

Právnička spolupracující s nevládní organizací Via Iuris Eva Kováčechová upozorňuje, že zatímco původní ustanovení hovoří o všech lidech, navrhovaná vsuvka se týká vybrané skupiny veřejných činitelů.

"Je to do jisté míry duplicitní. Nemyslím si, že je to nutné pro ochranu práv veřejných činitelů, protože ti jsou dostatečně chránění všeobecným ustanovením," řekla právnička.

Vymáhání pětiseteurových pokut by podle ní mohlo politikům sloužit i jako nástroj na umlčení negativních hlasů. Zneužít by se to dalo například proti médiím, soudí právnička.

autor: ČTK | 1. 1. 2012 19:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama