Z velkého Ruska se stala "slabá husa". Běžní Číňané nevěří Putinovu úspěchu ve válce

Jana Václavíková Jana Václavíková
11. 10. 2022 18:12
Ještě nedávno bylo Rusko v očích Číňanů komentujících světové dění na sociálních sítích označováno za obránce Východu a prezidenta Vladimira Putina hodnotili jako nejlepšího stratéga 21. století. Po řadě neúspěchů ve válce na Ukrajině se ale situace mění. Rusko se stává terčem posměchu.
Foto: Reuters

Invaze na Ukrajinu je na čínských sociálních sítích důležitým tématem od jejího začátku 24. února. Přestože mnoho lidí vyjadřovalo obavy o Číňany, kteří v napadené zemi zůstali, převažoval názor, že Rusko agresí udělalo správnou věc. "Rezolutně podporuji ruskou vojenskou akci! Tohle je zlý důsledek toho, že Ukrajina následovala Amíky," cituje jeden z únorových komentářů server What’s On Weibo.

Ruský prezident Vladimir Putin byl chválen za nekompromisní postoj k Západu, a mnozí Číňané ho dokonce označovali za nejlepšího stratéga 21. století nebo mu přezdívali "Putin Veliký", uvádí Rádio Svobodná Evropa. Někteří navíc vyzývali Peking, aby využil příležitosti a podnikl invazi na Tchaj-wan, samosprávný ostrov, který Čína považuje za svou odtrženou provincii.

Jako boj utlačovaného Východu proti zlému Západu rámovala válku i čínská média, která stejně jako Rusko až dodnes nazývá invazi termínem "speciální vojenská operace". Komentáře kritizující ruský postup cenzoři ze sítí mazali. 

To bylo však v době, kdy se Peking domníval, že Rusko dobude ukrajinská území v řádu dní. Po více než půl roce bojů a úspěších, které si Kyjev připisuje, se pohled běžných Číňanů na válku mění. Nyní se mluví o strategických přešlapech Ruska, problematicky jsou vnímány vyhlášená mobilizace, falešná referenda a anexe ukrajinských území i ústup vojsk ze strategického města Lyman. Stále méně lidí je také přesvědčeno o tom, že Kreml zvítězí.

Rusko si proto vysloužilo přezdívku "slabá husa". Husa proto, že slovo zní v čínštině stejně jako zkrácený tvar pro Rusko. Lidé označení sdílí spolu s fotografiemi zničeného ruského vybavení nebo s mapou ústupu Putinovy armády. 

"Vojáci nemají žádnou morálku, Rusko nemá peníze a jeho vybavení technologicky zaostává za tím, co má NATO," uvedl jeden z uživatelů čínských sociálních sítí. "Slabá husa je slabá," napsal další Číňan a přiložil fotografii zničeného bojového letounu sestřeleného ukrajinskými raketami. Pozoruhodné je, že cenzoři tyto komentáře na sítích nechávají. Server What’s On Weibo však dodává, že čínská veřejnost takto nepodporuje Ukrajinu a že poznámky jsou stále spíš na úrovni vtipu. 

Čína si oficiálně zachovává neutralitu a vyzývá obě strany konfliktu k vzájemnému řešení. Peking se stále nepřidal k sankcím proti Rusku a ruskou ekonomiku posiluje například tím, že ropu, kterou už nevykupují západní státy, nakupuje od Moskvy ve velkém a se slevou. V září zároveň proběhlo společné vojenské cvičení obou zemí a Vladimir Putin se sešel s čínským protějškem Si Ťin-pchingem.

Poznejte rozdíl. Putina vítali úplně jinak než čínského a tureckého prezidenta

"Poznej rozdíl." Když přiletí na stejný summit prezident Číny a Ruska. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy