Invaze na Ukrajinu je na čínských sociálních sítích důležitým tématem od jejího začátku 24. února. Přestože mnoho lidí vyjadřovalo obavy o Číňany, kteří v napadené zemi zůstali, převažoval názor, že Rusko agresí udělalo správnou věc. "Rezolutně podporuji ruskou vojenskou akci! Tohle je zlý důsledek toho, že Ukrajina následovala Amíky," cituje jeden z únorových komentářů server What’s On Weibo.
Ruský prezident Vladimir Putin byl chválen za nekompromisní postoj k Západu, a mnozí Číňané ho dokonce označovali za nejlepšího stratéga 21. století nebo mu přezdívali "Putin Veliký", uvádí Rádio Svobodná Evropa. Někteří navíc vyzývali Peking, aby využil příležitosti a podnikl invazi na Tchaj-wan, samosprávný ostrov, který Čína považuje za svou odtrženou provincii.
Jako boj utlačovaného Východu proti zlému Západu rámovala válku i čínská média, která stejně jako Rusko až dodnes nazývá invazi termínem "speciální vojenská operace". Komentáře kritizující ruský postup cenzoři ze sítí mazali.
To bylo však v době, kdy se Peking domníval, že Rusko dobude ukrajinská území v řádu dní. Po více než půl roce bojů a úspěších, které si Kyjev připisuje, se pohled běžných Číňanů na válku mění. Nyní se mluví o strategických přešlapech Ruska, problematicky jsou vnímány vyhlášená mobilizace, falešná referenda a anexe ukrajinských území i ústup vojsk ze strategického města Lyman. Stále méně lidí je také přesvědčeno o tom, že Kreml zvítězí.
Rusko si proto vysloužilo přezdívku "slabá husa". Husa proto, že slovo zní v čínštině stejně jako zkrácený tvar pro Rusko. Lidé označení sdílí spolu s fotografiemi zničeného ruského vybavení nebo s mapou ústupu Putinovy armády.
Why some Chinese (military) bloggers and netizens have started to refer to Russia as the "weak goose" (菜鹅, but also 菜俄, short for "the weak Russian army"). Read: https://t.co/sYm8pZlHkD pic.twitter.com/Sg9DkOFSEo
— Manya Koetse (@manyapan) October 2, 2022
"Vojáci nemají žádnou morálku, Rusko nemá peníze a jeho vybavení technologicky zaostává za tím, co má NATO," uvedl jeden z uživatelů čínských sociálních sítí. "Slabá husa je slabá," napsal další Číňan a přiložil fotografii zničeného bojového letounu sestřeleného ukrajinskými raketami. Pozoruhodné je, že cenzoři tyto komentáře na sítích nechávají. Server What’s On Weibo však dodává, že čínská veřejnost takto nepodporuje Ukrajinu a že poznámky jsou stále spíš na úrovni vtipu.
Čína si oficiálně zachovává neutralitu a vyzývá obě strany konfliktu k vzájemnému řešení. Peking se stále nepřidal k sankcím proti Rusku a ruskou ekonomiku posiluje například tím, že ropu, kterou už nevykupují západní státy, nakupuje od Moskvy ve velkém a se slevou. V září zároveň proběhlo společné vojenské cvičení obou zemí a Vladimir Putin se sešel s čínským protějškem Si Ťin-pchingem.