Soul/Tokio/Peking - Jižní Korea se připojila k americkému obvinění Severní Koreje, že stojí za útokem na počítačové servery filmové společnosti Sony Pictures.
Soul v této souvislosti připomněl podobné útoky proti jihokorejským bankám a médiím z loňského roku. Severní Korea, jejíž diplomat v OSN v pátek jakýkoli podíl na útoku popřel, v sobotu nabídla Američanům společné vyšetřování události.
Jižní Korea spolu s Japonskem také přislíbila spolupráci v mezinárodním boji proti kybernetické kriminalitě, ke které v pátek vyzval Washington poté, co americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a po něm i prezident Barack Obama oficiálně obvinili Severní Koreu z útoku.
Podle severokorejské agentury KCNA ministerstvo zahraničí v Pchjongjangu označilo dnes toto obvinění za pomluvu. Nejmenovaný mluvčí úřadu zároveň varoval před blíže neurčenými "vážnými následky", pokud USA odmítnou společně záležitost vyšetřovat a pokud budou dál obviňovat KLDR.
Soul: budeme sdílet informace
Soul a Tokio oznámily, že jsou připraveny sdílet informace se Spojenými státy v souvislosti s hackerským útokem. Konkrétní opatření ale podobně jako Washington ale zatím nezmínily.
Podle jihokorejského experta na počítačovou bezpečnost citovaného agenturou AFP vybudovala KLDR celou armádu odborníků na kybernetiku, kteří mohou kdykoli provést hackerské útoky na vybrané cíle.
Celkově jich má k dispozici kolem 6000 a tisícovka jich prý působí v Číně. Ročně se jejich počet rozrůstá zhruba o 300 z řad nadaných studentů v daných oborech.
"Vyjadřujeme hlubokou lítost a odsuzujeme takovéto severokorejské akce, které jsou vážným útokem proti otevřenosti a bezpečnosti kyberprostoru a představují trestný čin, který vyústil v hmotné ztráty," uvedlo jihokorejské ministerstvo zahraničí v prohlášení.
Japonsko je opatrnější
Japonsko bylo ve svém vyjádření poněkud opatrnější i s ohledem na diplomatickou snahu vyřídit s KLDR otázku unesených japonských občanů severokorejskými agenty v 70. a 80. letech minulého století.
Vláda japonského premiéra Šinzó Abeho letos v červenci zmírnila některé sankce vůči KLDR výměnou za to, že Severní Korea znovu prověří osudy těchto Japonců.
Čína zatím mlčí
Čína, která platí za jediného velkého spojence KLDR a sama je obviňována Západem z podvratné kybernetické činnosti, se k hackerskému útoku proti firmě Sony Pictures zatím nevyjádřila.
Čínský list Global Times, vycházející v angličtině a řízený Komunistickou stranou Číny, ale v dnešním úvodníku napsal, že "každá civilizovaná země se musí stavět proti útokům hackerů nebo teroristickým hrozbám".
Zároveň ale zkritizoval kontroverzní filmovou parodii The Interview pojednávající o atentátu na vůdce KLDR Kim Čong-una, kterou Sony Pictures chtěla uvést v kinech a kvůli které se celá hackerská aféra rozpoutala.
"Film jako je The Interview není tím, čím by se Hollywood nebo americká společnost měly pyšnit," napsal deník. Podle něj je výsměch namířený proti Kimovi "pouze výsledkem necitlivé kulturní arogance".