FBI: Za útokem na Sony Pictures jsou hackeři KLDR

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 12. 2014 14:55
Firma chystá premiéru komedie o atentátu na vůdce KLDR Kim Čong-una.
Vůdce KLDR Kim Čong-un na inspekci severokorejské armády.
Vůdce KLDR Kim Čong-un na inspekci severokorejské armády. | Foto: Reuters

Los Angeles - Američtí vyšetřovatelé prokázali, že za hackerským útokem na servery filmové společnosti Sony Pictures stojí Severní Korea.

S podrobnostmi hodlají veřejnost seznámit během dneška, uvedla televize CNN bez dalších podrobností.

Studio mělo 25. prosince uvést do kin filmovou parodii The Interview pojednávající o atentátu na vůdce KLDR Kim Čong-una, ale ve středu od záměru ustoupilo.

Hollywoodští herci to kritizovali jako hrozbu pro svobodu projevu a označili to za vítězství hackerů, napsal zpravodajský server BBC News.

Vítězství hackerů

Spekulace o podílu Pchjongjangu na útoku proti producentům kontroverzního filmu The Interview se v médiích objevují už delší dobu. Komediální snímek v Severní Koreji prý vyvolal pobouření.

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) ve středu vydal varování všem firmám, které jsou jakkoli napojeny na výrobu, distribuci nebo propagaci kontroverzního filmu. Upozornil je, že se mohou stejně jako Sony Pictures stát terčem hackerů.

Hollywoodské hvězdy reagovaly na zrušení premiéry snímku s rozhořčením. Herec Ben Stiller to označil za "hrozbu pro svobodu projevu" a Rob Lowe to nazval "vítězstvím" pro hackery, kteří stojí za kybernetickým útokem na Sony.

Také další osobnosti filmového průmyslu se připojily s odsuzujícími komentáři a obvinily studio, že ustoupilo výhrůžkám hackerů. "Dnes Spojené státy podlehly bezprecedentnímu útoku na základní právo, právo svobody projevu," uvedl oscarový scenárista Aaron Sorkin, který již dříve napadl média za to, že informace prozrazené hackery publikovala.

Herec Steve Carell prohlásil, že je to "smutný den pro tvůrčí vyjádření". Ve středu vyšlo najevo, že Carellův plánovaný filmový projekt, thriller nazvaný Pchjongjang, který měl pojednávat o člověku ze Západu pracujícím v KLDR, byl zrušen.

Komik Jimmy Kimmel na Twitteru podotkl, že odmítnutí kin promítat snímek The Interview je "neamerický projev zbabělosti, který představuje děsivý precedens".

Filmový producent Judd Apatow nicméně podotkl, že tento krok "jen zaručuje, že film - ať už legálně či nelegálně - zhlédne víc lidí na zemi, než by tomu bylo za normálních okolností".

Společnost Sony Pictures vyjádřila "hluboké znepokojení nad snahami potlačit distribuci filmu" a uvedla, že stažení filmu způsobí firmě škody. Za tvůrci kontroverzního filmu a jejich právem na svobodu vyjádření producenti z firmy Sony stojí.

Před plánovaným promítáním filmu varovala hackerská skupina označující se jako Guardians of Peace (Strážci míru), která dokonce nepřímo pohrozila teroristickými útoky podobnými těm z 11. září 2001. Od listopadu se šířily spekulace, že za útokem a za skupinou Guardians of Peace stojí Severní Korea.

Internetoví piráti z firemních databází a e-mailů získali citlivé údaje o platech, kontaktní informace, zdravotní záznamy, necenzurovaná vyjádření ze soukromých vzkazů a údajně i scénář budoucího filmu o Jamesi Bondovi.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Řecko schválilo zákon protim demonstracím, tisíce lidé proti němu protestují

Řecký parlament dnes schválil zákon regulující pouliční demonstrace, proti kterému v centru Atén zároveň protestovaly tisíce lidí. Legislativu navrhla řecká konzervativní vláda, podle které časté demonstrace ohrožují veřejnou bezpečnost a mají negativní dopady na obchod, píše agentura Reuters.

Před parlamentní budovou proti právní úpravě demonstrovalo okolo 10 000 lidí. Od hlavního davu se oddělila skupina manifestantů, která na dohlížející policii házela zápalné lahve. Bezpečnostní složky proti nim zakročily slzným plynem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy