reklama
 
 

Obama: Přece nám tu nějaký diktátor nebude zavádět cenzuru

19. 12. 2014 22:15
Podle amerického prezidenta byla chyba, když Sony ustoupila hrozbám hackerů.

Washington  - Společnost Sony Pictures udělala chybu, když ustoupila hrozbám a zrušila uvedení svého filmu The Interview (Rozhovor) do kin. Řekl to ve Washingtonu americký prezident Barack Obama. Na bilanční tiskové konferenci před koncem roku také mimo jiné hájil oznámené zlepšení vztahů s Kubou, i když dal najevo, že rychlé zásadní změny tamního režimu nečeká.

Prezident při setkání s novináři před odjezdem na dvoutýdenní dovolenou na Havaj potvrdil přesvědčení, že za hackerským útokem na počítačové servery Sony Pictures je Severní Korea. Poznamenal přitom, že nic nenasvědčuje účasti jiné země. Tuto možnost, týkající se Číny, předtím podle médií naznačovali nejmenovaní činitelé.

"Ano, myslím, že to byla chyba," odpověděl Obama na první otázku tiskové konference, která se týkala hackerského útoku a postupu hollywoodského studia Sony Pictures.

"Nemůžeme mít společnost, které nějaký diktátor odkudsi může zavádět cenzuru, tady ve Spojených státech," prohlásil. Řekl také, že by byl býval rád, kdyby s ním Sony před svým rozhodnutím hovořila.

Obama také za tuto pirátskou akci slíbil odvetné akce, které však neupřesnil. "Spojené státy odpovědí na hackerský útok na místě, v čase a způsobem, jež si zvolíme," uvedl.

Prezident uspořádal tiskovou konferenci dva dny poté, co oznámil rozhodnutí zlepšit po půlstoletí sankcí diplomatické vztahy s Kubou. "Jsem pevně přesvědčen, že když děláte stejnou věc 50 let a nic se nemění, pak byste se měli pokusit o něco jiného," řekl.

Přiznal, že na Kubě nečeká žádné změny přes noc, tamní režim podle něj bude vůči svým občanům dál represivní. Nicméně změny musejí přijít, zdůraznil a poukázal na to, že Spojené státy budou moci zlepšením vztahů výrazněji na Kubě působit. Možnost své nynější návštěvy v Havaně či kubánského prezidenta v USA ale vyloučil.

autor: ČTK | 19. 12. 2014 22:15

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama