Obama: Přece nám tu nějaký diktátor nebude zavádět cenzuru

ČTK ČTK
19. 12. 2014 22:15
Podle amerického prezidenta byla chyba, když Sony ustoupila hrozbám hackerů.
Barack Obama.
Barack Obama. | Foto: Reuters

Washington  - Společnost Sony Pictures udělala chybu, když ustoupila hrozbám a zrušila uvedení svého filmu The Interview (Rozhovor) do kin. Řekl to ve Washingtonu americký prezident Barack Obama. Na bilanční tiskové konferenci před koncem roku také mimo jiné hájil oznámené zlepšení vztahů s Kubou, i když dal najevo, že rychlé zásadní změny tamního režimu nečeká.

Prezident při setkání s novináři před odjezdem na dvoutýdenní dovolenou na Havaj potvrdil přesvědčení, že za hackerským útokem na počítačové servery Sony Pictures je Severní Korea. Poznamenal přitom, že nic nenasvědčuje účasti jiné země. Tuto možnost, týkající se Číny, předtím podle médií naznačovali nejmenovaní činitelé.

"Ano, myslím, že to byla chyba," odpověděl Obama na první otázku tiskové konference, která se týkala hackerského útoku a postupu hollywoodského studia Sony Pictures.

"Nemůžeme mít společnost, které nějaký diktátor odkudsi může zavádět cenzuru, tady ve Spojených státech," prohlásil. Řekl také, že by byl býval rád, kdyby s ním Sony před svým rozhodnutím hovořila.

Obama také za tuto pirátskou akci slíbil odvetné akce, které však neupřesnil. "Spojené státy odpovědí na hackerský útok na místě, v čase a způsobem, jež si zvolíme," uvedl.

Prezident uspořádal tiskovou konferenci dva dny poté, co oznámil rozhodnutí zlepšit po půlstoletí sankcí diplomatické vztahy s Kubou. "Jsem pevně přesvědčen, že když děláte stejnou věc 50 let a nic se nemění, pak byste se měli pokusit o něco jiného," řekl.

Přiznal, že na Kubě nečeká žádné změny přes noc, tamní režim podle něj bude vůči svým občanům dál represivní. Nicméně změny musejí přijít, zdůraznil a poukázal na to, že Spojené státy budou moci zlepšením vztahů výrazněji na Kubě působit. Možnost své nynější návštěvy v Havaně či kubánského prezidenta v USA ale vyloučil.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy