Jedinečný deník z Mariupolu: Z domu mě vyhnali Čečenci, přežil jsem jen náhodou

Jedinečný deník z Mariupolu: Z domu mě vyhnali Čečenci, přežil jsem jen náhodou
Mariupol. Přímořské město, ve kterém jsem se narodil a prožil všech 57 let svého života. Dříve to bylo průmyslové provinční centrum, kde se dlouho nic moc neměnilo od časů Sovětského svazu. V roce 2014 ale začali lidé mluvit a psát o Mariupolu i daleko za hranicemi Ukrajiny. Ruská armáda tehdy vtrhla na Donbas, ale Mariupol se podařilo ubránit. Zasloužili se o to také místní obyvatelé. Pomáhali vojákům budovat zákopy a někteří z nich sami bojovali se zbraní v ruce.
Poté se Mariupol stal výkladní skříní té části Donbasu a pobřeží Azovského moře, která zůstala pod kontrolou Ukrajiny. Během uplynulých let se město velmi změnilo. Opravily se budovy, náměstí, parky a fontány, dokonce se vybudovaly pláže na koupání. Konaly se tady divadelní, hudební i knižní festivaly. Mariupol poprvé ve své historii lákal turisty a měl jakousi svoji unikátní, nezaměnitelnou značku.
Já jsem od roku 2014 často fotografoval Mariupol a Azovské moře. Měl jsem ho rád se vším všudy takový, jaký byl. Měl před sebou zajímavou budoucnost. Ale 24. únor 2022 všechno změnil. Mariupol se stal znovu místem bojů poté, co Vladimir Putin zahájil takzvanou speciální vojenskou operaci k denacifikaci a demilitarizaci Ukrajiny. Ve skutečnosti vyhlásil Ukrajině válku.
Do poslední chvíle jsem pochyboval o tom, že tento krok Putin udělá. A také jsem věřil, že pokud ano, pak Evropa a Spojené státy adekvátně odpoví. Ale kroky, které naši spojenci v první fázi války udělali, Putina nezastavily.
Foto: Jevhen Sosnovskij
Jevhen Sosnovskij
5. 6. 2022 15:35
Fotograf Jevhen Sosnovskij zachytil ve svých snímcích zkázu Mariupolu, kde se narodil a žil 57 let. Na konci dubna odjel v konvoji s dalšími lidmi do Záporoží. V unikátním deníku zachytil dva měsíce utrpení, které bombardované město zažilo. Jeho fotografie a svědectví zveřejňujeme se svolením autora. Původní text zveřejnil v ruštině web novapolsha.pl.

Na další práci fotografa Jevhena Sosnovského lze přispět na bankovním účtu č. 5363 5420 1350 3959 (v ukrajinských hřivnách) nebo na PayPal účtu: ievgen.sosnovsky (v USD nebo EUR). 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK
Další zprávy