Sériová černá pasažérka trápí letištní kontroly. Seniorka se kolem nich protáhne i bez letenky

Radim Klekner Zahraničí Radim Klekner, Zahraničí
4. 2. 2018 11:38
Šestašedesátiletá Američanka už několik let cestuje bez letenek. Dokáže se vyhnout letištním kontrolám, chytí ji často až po výstupu z letadla.
Marilyn Jean Hartmanová.
Marilyn Jean Hartmanová. | Foto: ČTK

Chicago - V čase přísných bezpečnostních opatření, kdy přes letištní kontroly nemá projít žádný podezřelý pasažér, se šestašedesátileté ženě z Chicaga podařilo téměř nemožné. V polovině ledna nasedla bez pasu a palubního lístku do letadla a odcestovala do Londýna.

Tento kousek navíc Marilyn Jean Hartmanová nepředvedla poprvé.

Na cizí letenku nebo dokonce úplně bez ní létá opakovaně. Nebo se o to alespoň pravidelně pokouší.

Americké úřady přistihly bezdomovkyni na letištních terminálech bez řádných dokladů nejméně osmnáctkrát. Je nejznámější černou pasažérkou v USA, upozorňuje britský server The Guardian.

Metoda Hartmanové je prostá. Drobné, nenápadné šedovlasé ženě věnují letištní kontroloři jen málo pozornosti. Tím spíše, když se zaměřují na příruční zavazadla a cokoliv, co by mohl použít potenciální terorista.

Americká seniorka se pokaždé přimísí do skupinky pasažérů, se kterými pak proklouzne až do letadla. Tu a tam se jí podaří zmocnit se palubního lístku, který někdo odložil. Zatímco její hledá, letoun odletí s Hartmanovou na palubě.

Pokud žena nemá palubní lístek, schová se v letadle na toaletě a těsně před odletem si najde prázdné sedadlo.

Úsměv a sluneční brýle

Podobně to bylo i na začátku letošního roku. Hartmanová nastoupila na stroj aerolinek British Airways a odletěla z Chicaga do Londýna, aniž by měla letenku v hodnotě 2400 dolarů (skoro 50 tisíc korun). Dlouho na ni nikdo nepřišel. Až po přistání v Británii kontroloři zjistili, že žena nemá žádné povolení pro vstup do země.

Na chicagském O'Harově letišti proklouzla kolem kontrol díky tomu, že se opět zdržovala poblíž skupiny jiných cestujících. Obličej si navíc zakrývala vlasy, takže nikdo "známou firmu" nepoznal.

"Myšleno zcela vážně, tato žena je kvůli množství svých obviněních bezpečnostním rizikem," zhodnotila pak nový kousek Hartmanové soudkyně.

Jak popisuje americký list Chicago Tribune, na čtení rozsudku přišla 66letá žena v šedém svetru a slunečních brýlích. Když ji soud nakonec pustil s tím, že musí akorát navštěvovat psychiatra, lehce se usmívala.

Syndrom, který neexistuje

"Cítím vždy potřebu nasednout do letadla a letět někam pryč," přiznala se už v roce 2015 deníku The Guardian. Hartmanová trpí obsesí, že ji pronásledují neznámí lidé, kteří usilují o její život.  

"Doufají, že mě přinutí k sebevraždě nebo k tomu, že učiním něco proti společnosti," tvrdila žena.

A prohlásila, že trpí "syndromem nervového šoku whistleblowera". Tedy člověka, který vyzrazuje tajné informace na druhé.

Jenže Hartmanová nikdy žádné tajné informace nikomu nevyzradila. A syndrom, kterým údajně trpí, neexistuje.

Její duševní onemocnění začalo podle jejích slov v roce 1990, kdy se "v jedné své záležitosti obrátila na chicagského právníka, který ale manipuloval fakty pomocí bývalého agenta FBI a zmanipuloval i její případ".

Podrobnosti Hartmanová neřekla. V uvedeném roce ale začala permanentně měnit svá bydliště, až byla v roce 2013 nuceně vystěhována ze svého bytu v americkém San Diegu a stala se bezdomovkyní. Žije z 849 dolarů měsíčně (zhruba 17 tisíc korun), které jí úřady vyplácejí v rámci sociálního zabezpečení.

Je jen "trochu pomatená"

Duševní potíže Hartmanové se už v minulosti snažily úřady řešit. Marně.

V červenci v roce 2015 opustila vězení poblíž Chicaga, kde strávila dva měsíce kvůli tomu, že se opakovaně pokusila nastoupit do letadla bez letenky. Jenže hned následujícího dne se pokusila odletět z letiště Midway. Tentokrát měla dokonce platnou letenku, na palubě však ztropila scénu a musela si vystoupit.

Následující den se opakovalo totéž na chicagském O’Harově letišti.

Že žena trpí duševní poruchou, je podle úřadů zjevné. Není ale tak závažná, aby musela být umístěna do psychiatrické léčebny.

"Poslali jsme ji do pečovatelského domu v Redwood City pro lidi s problémy mentálního charakteru," uvedl státní návladní Steve Wagstaffe z okresu San Mateo v Kalifornii. "Zůstala tam dva dny a pak odešla."

Kromě zmíněného dvouměsíčního trestu nebyla Hartmanová nikdy po delší čas ve vězení. Americké úřady ji pokaždé zatkly a po několika dnech znovu propustily. Její obhájci vždy přesvědčili soud, že žena je pouze "trochu pomatená" a nepředstavuje žádné bezpečnostní riziko.

Nic se pořádně neví ani o její minulosti a rodině. Jen to, že v roce 1969 úspěšně ukončila střední školu v Chicagu a v roce 1985 si své příjmení Stallová změnila na Hartmanová. V roce 2010 se pak na Havaji přihlásila na univerzitu.

Během života permanentně pendluje mezi Chicagem, San Franciskem, Seattlem a Honolulu.

Video: Letiště začne kontrolovat stopy výbušnin v kufrech. Dejte si na ně zámky, které lze otevřít

Letiště začne kontrolovat stopy výbušnin v kufrech. Dejte si na ně zámky, které lze otevřít | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy