Z atentátu na prezidenta Malediv podezřívá policie jeho viceprezidenta. Zatkla ho

ČTK ČTK
24. 10. 2015 11:40
Prezident Malediv Jamín Abdal Gajúm vyvázl koncem září bez zranění z pokusu o atentát, kdy explodoval jeho motorový člun. Policie nyní z podílu na atentátu obvinila a zatkla jeho viceprezidenta Ahmada Adíba. Devětapadesátiletý Gajúm přitom vzbuzuje kontroverze doma i v zahraničí. K moci se dostal v roce 2013 po volbách, který byly podle opozice zmanipulované a jeho hlavní protikandidát byl letos uvězněn kvůli obviněním z terorismu. Proces vzbudil mezinárodní kritiku a výzvy k bojkotu Malediv coby turistické destinace.
Hlavní město Malediv Male
Hlavní město Malediv Male | Foto: Shahee Ilyas

Malé - Maledivská policie dnes zatkla viceprezidenta Ahmada Adíba pro podezření ze zapojení do útoku proti prezidentu Jamínu Abdal Gajúmovi. Hlavě státu se koncem září podařilo vyváznout bez zranění při explozi na motorovém člunu, zraněni byli ale tři lidé, včetně první dámy.

Viceprezident Adíb byl zatčen na letišti po návratu z oficiální návštěvy Číny a umístěn do vazebního zařízení na ostrově, řekl agentuře AP policejní mluvčí Ismáíl Alí.

Atentátna prezidenta, který měl podle vyšetřovatelů za cíl hlavu státu zabít nebo ho učinit neschopným výkonu funkce, se odehrál 28. září. Nástražné výbušné zařízení bylo umístěno na motorovém člunu, jímž se Gajúm vracel z poutě do saúdskoarabské Mekky. Trhavina byla uložena pod sedadlem, na němž prezident běžně sedává, v okamžiku exploze tam ale nebyl. Zranění utrpěla prezidentova manželka, jeho poradce a osobní strážce.

Maledivské úřady původně uváděly, že výbuch mohl být zapříčiněn mechanickou závadou. Později ale vláda oznámila, že šlo o pokus o atentát na prezidenta, a zahájila trestní vyšetřování.

Devětapadesátiletý Gajúm vzbuzuje kontroverze doma i v zahraničí. Prezidentem se stal v roce 2013 po volbách, který byly podle opozice zmanipulované. Jeho hlavní protikandidát byl letos uvězněn kvůli obviněním z terorismu, proces vzbudil mezinárodní kritiku a výzvy k bojkotu Malediv coby turistické destinace.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy