Pozor na dovolenou, demokratické Maledivy se potápějí

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
9. 2. 2012 9:59
Ráj na zemi zasáhly nepokoje. Turisté nemají jezdit do hlavního města
Maledivy. Nepokoje dorazily už i sem, do exotického ráje.
Maledivy. Nepokoje dorazily už i sem, do exotického ráje. | Foto: Isifa/Thinkstock

Malé - Evropané je mají za ideální místo, kde trávit exotické líbánky. Tomu, kdo sleduje zprávy o klimatických změnách, se zas zřejmě vybaví, jak hlasitě žádají svět, aby zakročil proti globálnímu oteplování.

Maledivy ale nejsou jen vodou ohroženou, nejníže položenou zemí světa s 1190 ostrovy a bungalovy přímo na pláži. V hlavním městě Malé se už několik týdnů demonstruje.

Nejdřív se protestovalo kvůli kontroverznímu nařízení prezidenta Muhammada Našída, který rozkázal zatknout významného maledivského soudce. Poté, co Našíd v úterý podal demisi, se zase demonstruje proti vynucené rezignaci historicky prvního demokraticky zvoleného prezidenta.

V noci policie oznámila, že demonstrace Našídových přívrženců jsou "aktem terorismu". Na bývalou hlavu státu a jeho ministra obrany byl podle agentury Reuters vydán zatykač.

Pamatujete? Tahle zasedal Muhammad Našíd v říjnu 2009 se svou vládou pod vodou.
Pamatujete? Tahle zasedal Muhammad Našíd v říjnu 2009 se svou vládou pod vodou. | Foto: Reuters

V ulicích to vře

Muhammad Našíd udělal počátkem ledna chybu. Byť byl do roku 2008 coby "opozičník" sám 27krát ve vězení, nechal zavřít jednoho ze svých politických rivalů, Muhameda Džamila Ahmeda. Za to, že vládu kritizoval jako nedostatečně islámskou.

Šéf trestního soudu Abdul Muhamed ale označil zatčení za protiprávní a pustil politika na svobodu. Když potom sám skončil za mřížemi, zaplnily se ulice Malé lidmi. A na jejich stranu se přidali policisté. 

Obsadili státní rozhlas a televizi. Prezidenta Našída přestali poslouchat.

"Řekli mi, že použijí své zbraně, pokud neodstoupím. Pochopil jsem to jako výhružku," vysvětlil Našíd důvody, proč rezignoval.

Jeho příznivci se s tím však nehodlají smířit. Ve středu napadly stovky rozzlobených lidí televizi, která předtím exprezidenta kritizovala. Obsadili několik policejních stanic, po policistech házeli kamení, ti pak na dav na oplátku zaútočili slzným plynem a demonstranty rozehnali.

"Tenhle puč nehodlám akceptovat, Maledivám přinesu spravedlnost," nechal se slyšet Muhammad Našíd.

Za pučem prý stojí tento muž: bývalý diktátor Maumún Abdul Gajúm.
Za pučem prý stojí tento muž: bývalý diktátor Maumún Abdul Gajúm. | Foto: Reuters

Prezident, co zasedal pod vodou

I když moc v zemi převzal Našídův zástupce, viceprezident Muhammad Vahíd Hasan (kterého teď Našíd nejhlasitěji kritizuje), za převratem na Maledivách stojí podle všeho větší "ryba". Jmenuje se Maumún Abdul Gajúm a zemi diktátorsky vládl dlouhých 30 let.

Byl to on, kdo Muhammeda Našída zavíral pravidelně do vězení. Pak ale přišly volby, v nichž Našíd Gajúma s přehledem porazil.

"I při tomto - tisícovkami turistů skoro nezaznamenaném - puči tahá za nitky Gajúm a jeho strana," napsal zpravodajský server Spiegel online. "S porážkou ve volbách se nikdy nesmířil."

Muhammad Našíd se ale v politice "naučil chodit". V čele maledivské vlády se mu povedlo nadchnout nejen občany vlastní země, ale i světovou veřejnost. V říjnu 2009 zorganizovat historicky první podmořské zasedání vlády, aby tak upozornil, co jeho zemi hrozí kvůli globálnímu oteplování.

Malé. Sem by teď turisté raději jezdit neměli.
Malé. Sem by teď turisté raději jezdit neměli. | Foto: Shahee Ilyas

Na Malé raději ne

Západ na exotické Maledivy hledí i tentokrát. Teď ho ale zajímá hlavně to, jestli současné nepokoje neohrozí západní turisty. Ročně jich sem jezdí zhruba 900 tisíc, trvale tu žije jen 300 tisíc obyvatel.

Příjmy z turismu tvoří třetinu HDP země. I proto si maledivská vláda pospíšila s ujištěním, že návštěvníkům ráje potápěčů v Indickém oceánu nic nehrozí. Nepokoje jsou zatím jen v hlavním městě, kde nejsou turistické komplexy a nepřistávají tu ani letadla.

Třeba německé ministerstvo zahraničí své občany přesto varovalo: Ostrovu Malé se raději vyhněte. Turisté, kteří dovolenou jinak tráví hlavně ve vodních vilách na kůlech těsně nad hladinou průzračného moře, sem totiž často létají z jiných ostrovů na otočku za nákupy.

 

Právě se děje

Další zprávy