YouTube přesáhlo hranici dvou miliard stažení denně

Radim Klekner Radim Klekner
17. 5. 2010 22:25
Loni v říjnu dosáhl počet sdílených videí miliardu a dál poroste

San Bruno - Na začátku, v únoru 2005, to bylo okolo osmi tisíc stažených videosouborů denně. V prosinci téhož roku již osm milionů. Dnes jsou každý den staženy z internetového serveru YouTube více než dvě miliardy videí.

Úspěch serveru je ale pochopitelný. Dokázal na celém světě zaujmout především mladou generaci. Ta nemá zpravidla peníze, zato ale dostatek času i nadšení, aby se věnovala sdílení videí, jež se na YouTube objeví.

Ať již to jsou písničkové klipy, záznamy částí koncertů, ryze soukromá videa či amatérské záběry významných událostí viděné netradičníma očima.

"Nikdy jsem neplánoval a ani jsem si to nedokázal představit, že se někdy dostaneme na dnešní objem," citovala stancie BBC spoluzakladatele YouTube Chada Hurleyho. "Snažili jsme se především nalézt nějaké řešení pro nás samotné po všech zklamáních, která jsme zažili. Jsme hrdí na to, co jsme dokázali, máme ale před sebou ještě spoustu práce."

Obama, Alžběta II. i papež

Počet stažených videí začal raketové narůstat poté, co v roce 2006 server YouTube koupila za astronomickou částku 1,65 miliard dolarů společnost Google. Převratné tempo se od loňského září, kdy množství sdílených videí přesáhlo jednu miliardu, ještě zintenzivnilo. Hurley však stále ještě není plně spokojen.

Zakladatel YouTube Chud Hurley
Zakladatel YouTube Chud Hurley | Foto: Reuters

"Dvě miliardy je obrovské číslo, lidé ale tráví v průměru na stránce YouTube jen patnáct minut, zatímco před televizí pět hodin denně," tvrdí.

Jako první se na YouTube objevilo 23. dubna 2005 video s názvem "Já v zoo" natočené spoluzakladatelem serveru Jawedem Karimem. Dnes sem pravidelně přispívají mimo jiné americký prezident Barack Obama, britská královna Alžběta II. či papež Benedikt XVI.

Od října 2008 má YouTube také české rozhraní. ČR je desátou zemí v Evropě a 22. na světě, v níž byl server lokalizován.

Na celkovém provozu na internteru se YouTube podílí deseti procenty. V posledních letech čelil opakovaným žalobám pro porušování autorských práv, neboť se na něm objevovala videa porušující autorská práva. Podobně jako Google čelí i YouTube cenzuře ze strany autoritativních režimů, které v něm vidí nežádoucí prostředek šíření svobodných informací.

 

Právě se děje

Další zprávy