Youtube přináší automaticky generované titulky

Andrej Brabec
11. 3. 2010 12:15
Všechna videa obsahující angličtinu by tak měla být otitulkována

Silicon Valley - Nejpopulárnější hostitel videí vyšel vstříc i neslyšícím. K videím v anglickém jazyce dokáže generovat titulky.

Neslyšící by tak v budoucnu měli mít přístup k informacím a zábavě, které Youtube zprostředkovává. V nadcházejících měsících by se měla objevit i podpora dalších světových jazyků.

Kanál Youtube již v minulosti uživatelům umožnil nahrávat k videím titulky. Této funkce ale využívá jen zlomek videí. Podle oficiálního prohlášení se navíc Youtube každou minutu rozroste o dvacet hodin obrazového materiálu.

Vývojáři museli řešit otázku, jak takové množství videí opatřit titulky. Řešením bylo zkombinování technologie pro rozpoznávání řeči s již existujícím systémem pro titulky. Výsledkem je automatické generování titulků, které ale zatím funguje jen v anglickém jazyce.

Společně s funkcí pro automatické generování titulků je nyní k dispozici také jejich časování. Uživatelé, kteří nahrají své titulky manuálně, nebudou muset text doplňovat o časové informace. Systém sám rozpozná, kdy se titulky mají objevit.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Youtube automatické přidávání titulku pro vybraná videa spustilo již v listopadu loňského roku. Nyní bude tato funkce k dispozici pro všechna anglicky mluvící videa.

To pomůže nejen neslyšícím, ale i lidem se špatnou angličtinou. Titulky bude možné překládat do dalších jazyků, ze kterých pak budou mít uživatelé na výběr.

Vývojáři připouští, že má zatím titulkování daleko k dokonalosti a občas vypíše úplně jiné slovo. V jednom z propagačních videí vývojáři tuto nedokonalost sami ukazují na slově SIM card (SIM karta), které systém přepsal jako salmon (losos).

Zároveň ale dodávají "buďte trpěliví - naše technologie pro rozpoznávání řeči se každým dnem zlepšuje."

Youtube zatím technologii neaplikovalo na všechna videa, která hostuje. Jejich vlastníci ale budou mít možnost otitulkování svého videa urychlit zažádáním o tento proces.

Ken Harrenstein, jeden z hlavních vývojářů této technologie, při tiskové konferenci přiblížil význam automatického titulkování na osobním příběhu. Když byl studentem prestižní vysoké školy, nenavštěvoval řadu přednášek, nemohl jim totiž rozumět. Je hluchý a přednášky bez tlumočení do znakové řeči pro něj proto neměly význam. Díky titulkům nyní může přednášky shlédnout právě na Youtube.

"Je to ohromné. Snil jsem o tom řadu let. To, že nyní můžete sledovat jakékoliv video a očekávat, že uvidíte titulky, je neuvěřitelné a navíc je skvělé, že jsem se na tom podílel," řekl Harrenstein.

 

Právě se děje

Další zprávy