Yahoo se bránilo, data uživatelů rozvědce nechtělo dát

Zahraničí Zahraničí
17. 7. 2013 9:06
Americký internetový gigant dosáhl prvního úspěchu ve sledovacím skandálu
Foto: Reuters

Washington - Yahoo neposkytlo americké rozvědce data svých uživatelů dobrovolně, snažilo se tomu bránit.

Už v roce 2008 podal internetový gigant žalobu kvůli tomu, že ho americké zákony nutí předávat vládě informace. Firma Yahoo si teď na soudu vymohla, aby bylo znění tehdejší žaloby na americký tajný sledovací program Prism zveřejněno.

Yahoo tak získalo první body v boji o očištění svého jména, jež aféra kolem špehování významně poškodila. Vyhráno ale ještě nemá - než se příslušné soudní dokumenty zveřejní, dostane je do rukou vláda. A bude v nich moci začernit vše, co považuje za tajné.

Co bude zveřejněno

O zveřejnění znění žaloby rozhodl v pondělí ve Washingtonu soudce Reggie B. Walton. Publikována má být i argumentace vlády a námitky právníků firmy Yahoo.

Soud dal americké administrativě čas do 29. července. Nejpozději k tomuto datu musí předložit harmonogram, kdy přesně a v jakém pořadí bude mít veřejnost relevantní soudní podklady k dispozici.

Předtím je ale může - jak už bylo řečeno - podle svého uvážení "zredigovat".

Odtajnění soudního rozhodnutí a jeho doplňků pak má vnést jasno do spekulací, nakolik ochotně americké internetové podniky s americkými rozvědkami spolupracovaly.

První bod pro Yahoo

Společnost Yahoo, stejně jako další internetové firmy Google a Facebook, se už několik týdnů brání podezření, že rozvědce Spojených států masově poskytovala data o svých uživatelích. Všechny firmy ale argumentují tím, že uživatelská data předávaly dál jen v rámci zákona o zahraniční špionáži FISA, připomíná ČTK.

Pondělní verdikt soudu společnost Yahoo přivítala, považuje ho dokonce za velký úspěch. "Jsme velice potěšeni," řekl listu San José Mercury News mluvčí firmy.

Podle deníku New York Times právníci Yahoo v žalobě v roce 2008 argumentovali, že se poskytování dat zahraničních uživatelů americkým zpravodajským službám neslučuje s ústavou. Soud ale tehdy rozhodl, že směrodatný je zákon FISA.

Fakt, že společnost Yahoo spor u soudu prohrála, pak podle právníků mohl přispět k tomu, že s rozvědkou tiše spolupracovali i další internetoví giganti.

Zprávy o tajném programu Prism, kterým zpravodajské služby USA sledují internetovou komunikaci, vyvolaly v minulých týdnech pozdvižení v USA i Evropě. Skandál se řeší na nejvyšší politické úrovni hned v několika evropských zemích, například v sousedním Německu.

 

Právě se děje

Další zprávy