Peking posiluje obranu na hranici s KLDR. Bojí se, že konflikt se Severní Koreou vyeskaluje

ČTK ČTK
25. 7. 2017 11:16
Peking se připravuje na možnost, že by se v dohledné době vystupňoval konflikt na Korejském poloostrově. Podél téměř 1300 kilometrů dlouhé hranice s KLDR zavádí nová bezpečnostní opatření. Staví například bunkry pro civilisty a celkově reorganizoval a posílil vojenské složky. Změny plynou také z obavy, že by se případný konflikt na Korejském poloostrově mohl rozšířit přes hranici i do samotné Číny.
Severokorejší vojáci na hranici s Čínou - ilustrační foto.
Severokorejší vojáci na hranici s Čínou - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking - Čína posiluje obranu společné hranice s KLDR. Zřídila novou pohraniční jednotku a staví bunkry pro civilisty. 

Připravuje se tak na možné vystupňování krize na Korejském poloostrově.

Informoval o tom list The Wall Street Journal (WSJ).

Čína zvyšuje obranná opatření podél hranice se Severní Koreou už od roku 2006, kdy Pchjongjang provedl první jaderný test.

Nová opatření zahrnují mimo jiné výstavbu plotu na určitých úsecích hranice a posílení hlídek.

Podle internetových stránek čínské vlády a armády, stejně jako podle vyjádření čínských a zahraničních expertů, ale Peking v posledních měsících podnikl i řadu dalších kroků.

Tyto změny přicházejí v době, kdy americký prezident Donald Trump opakovaně varoval, že zvažuje vojenskou akci s cílem zastavit severokorejský jaderný zbrojní program. Konstatoval to list WSJ. 

K novým opatřením ze strany Číny patří nepřetržité sledování hornaté hranice mezi oběma zeměmi prostřednictvím kamer a bezpilotních letounů. Stavění bunkrů má pak sloužit jako ochrana proti jaderným a chemickým zbraním.

Čína také reorganizovala armádní složky na severovýchodě země a v poslední době uskutečnila v tomto regionu několik vojenských cvičení. Zúčastnily se jich speciální, výsadkové a další jednotky, které by podle expertů v případě krize mohly být vyslány do Severní Koreje.

Čínu znervózňuje propustnost hranice

Experti uvádějí, že změny v čínské armádě jsou součástí celostátní vojenské reformy zahájené v loňském roce. V oblasti u hranic se ale soustřeďují především na případné řešení severokorejské krize.

Čínu dlouhodobě znepokojuje propustnost téměř 1300 kilometrů dlouhé společné hranice s KLDR. Peking si také dělá obavy, že případný vojenský konflikt na Korejském poloostrově či nepokoje by se mohly rozšířit přes tuto hranici do Číny.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí v pondělí zopakoval, že "krize na Korejském poloostrově by se neměla řešit vojenskými prostředky".

Pořádný aplaus. KLDR slavila vypuštění rakety, tleskal si i sám Kim Čong-un | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 17 minutami

V bratislavském sídle Penty zasahuje policie

V sídle finanční skupiny Penta ve slovenské Bratislavě zasahuje policie. Informuje o tom server Aktuality.sk. Důvod není jasný. Policie zásah nekomentuje, více informací by měl brzy poskytnout ministr vnitra Roman Mikulec. Šéf Penty Jaroslav Haščák byl jedním z aktérů v kauze Gorila.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy