Britští úředníci dostali návod, jak mluvit s muslimy

bh
4. 2. 2008 20:18
Džihád? Raději nezmiňovat, radí úředníkům ministerstvo
Muslimů žije v Británii 1,7 milionů.
Muslimů žije v Británii 1,7 milionů. | Foto: Reuters

Londýn - Místo džihádu raději vyjmenovat konkrétní zločiny, místo střetu civilizací zmínit společné hodnoty a výzvy.

To jsou jen některé body manuálu, který britské ministerstvo vnitra rozesílá úředníkům ve městech, která se potýkají s vysokou kriminalitou migrantů z muslimských zemí.

Slovníček, či spíše konverzace, by jim měla usnadnit řešit konflikty a zbytečně nepřilévat oleje do ohně.

"Není to zamýšleno jako seznam nevhodných frází, ale jako zdůraznění termínů, které mohou být nepochopeny," stojí v ministerském materiálu, z něhož citoval deník Guardian. "Cílem není politická korektnost, ale efektivita," napsali analytici z Whitehallu.

Jak mluvit s muslimy? Ministerstvo vydalo konverzaci
Když řeknete... muslimové si přeloží jako místo toho řekněte raději
souboj hodnot/bitva ideálů konfrontace/střet civilizací a kultur mnohem efektivněji působí myšlenka sdílených hodnot
džihádista/fundamentalista mezi islámem a terorem je výslovná souvislost konkrétní zločinec/vrah/gangster
muslimský svět proti "západu" možné hanobení islámu a vyčleňování muslimů podtrhněte rozdílnost, zdůrazněte národní, etnické nebo geografické identifikátory muslimské společnosti
Zdroj: The Guardian

Materiál také doporučuje, aby radnice a místní samosprávy s muslimy více komunikovaly. "Žádný hněv nemůže ospravedlnit terorismus. Ale tam, kde jsou obavy legitimně vznášeny, musíme být připraveni o nich debatovat," vzkazuje ministerstvo úředníkům.

Souběžně s "konverzací" plánuje ministerstvo pro místní rozvoj rozdělit mezi nejproblémovější komunity v průběhu tří let 45 milionů liber na programy, které by měly potlačit nebezpečný extremismus.

V Británii žije 1,7 milionů muslimů. Naprostá většina z nich žije v souladu s demokratickými hodnotami, radikálové ale sahají také k teroristickým činům. Naposled vystrašil Brity plán na stětí britského vojáka.

Čtěte více: Britští muslimové plánovali setnout hlavu vojákovi

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy