Wilders chce referendum a odchod z eurozóny

ČTK ČTK
5. 3. 2012 20:35
Podle šéfa nizozemské extrémní pravice nevýhody eura převažují
Poslanec nizozemského parlamentu Geert Wilders, známý svou ostrou protiimigrační rétorikou
Poslanec nizozemského parlamentu Geert Wilders, známý svou ostrou protiimigrační rétorikou | Foto: Reuters

Haag - Šéf nizozemské parlamentní krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders dnes vyzval k referendu, ve kterém by Nizozemci mohli zavrhnout euro a vrátit se k původní měně guldenům. Na tiskové konferenci v Haagu vyjádřil podle agentury AFP přesvědčení, že euro kromě jiného brzdí hospodářský růst.

Připustil, že euro má některé výhody, především snížení nákladů spojených s kurzy a zvýšení dovozů a vývozů, ale je přesvědčen, že nevýhody převažují. Za hlavní nevýhody jednotné měny označil zpomalení hospodářského růstu a snížení spotřeby obyvatel.

Odmítl obavy z nákladů na odchod z eurozóny, které se odhadují na 51 miliard eur, s tím, že by se kompenzovaly nezaplacením peněz, které by Nizozemsko nejspíš muselo vydat na záchranu či pomoc Řecka, Itálie, Portugalska a Španělska.

Wilders je známý jako nacionalista a kritik islámu a přistěhovalectví, ale také jako euroskeptik. Jeho strana PVV má velký vliv na vládu. Není členem menšinového kabinetu premiéra Marka Rutteho, ale svými 24 poslaneckými křesly mu zajišťuje většinu v dolní komoře parlamentu.

K zavrhnutí eura vyzval krátce poté, co s premiérem začal jednat o opatřeních, která by měla země přijmout ke snížení státního deficitu. Očekává se, že jednání potrvají více týdnů a budou velmi složitá pro Rutteho, který se stal jedním z hlavních aktérů dohody o rozpočtové kázni, kterou minulý týden podepsaly země EU, s výjimkou Česka a Británie.

Většina nizozemských voličů je podle dosavadních průzkumů k zachování eura, ale hodně jich vstupu do eurozóny začalo litovat, poznamenala agentura AP. Nadšení opadlo poté, co ekonomika v poslední době zpomalila tempo a země se nyní ocitla v recesi a přijímá bolestivá úsporná patření.

Kritika vládních škrtů

Wilders dnes potvrdil, že je proti většině dalších škrtů. "Nejsem tady moc rád. Pokud budeme jednat jen o financích, bude těžké se dohodnout," řekl šéf krajní pravice po první schůzce. Podle AFP poznamenal, že na některá úsporná opatření přistoupí jen tehdy, pokud mu vláda ustoupí v některých otázkách, především u přistěhovalectví.

Foto: Reuters

PVV v únoru vyvolala v EU napětí, když vyzvala Nizozemce, aby oznamovali "nepravosti", jichž se dopustí lidé ze střední a východní Evropy.

"Ztratili jste vaše zaměstnání kvůli nějakému Polákovi, Bulharovi, Rumunovi či jinému státnímu příslušníkovi ze zemí střední a východní Evropy? Vyslechneme vás," uvedla strana. Slíbila také, že stížnosti předá vládě k projednání.

Rutte se od výzvy distancoval s tím, že se jedná o postoj nevládní strany, ale neodsoudil ji. Krok PVV naopak kritizovaly země střední a východní Evropy včetně ČR a Evropská komise. Výzva je podle komise zcela v rozporu s principy svobody a volného pohybu osob v Evropské unii.

"Kašlu na Brusel," reagoval Wildersna na kritiku ze strany EK.

 

Právě se děje

Další zprávy