Wilders se opřel do královny Beatrix. Měla šátek

Zahraničí Zahraničí
13. 1. 2012 14:44
Panovnice nečekala. Vzkázala mu, že šátek v mešitě je výrazem respektu
Geert Wilders.
Geert Wilders. | Foto: Reuters

Amsterdam - Nezvykle rychle odpověděla nizozemská královna Beatrix notoricky známému kritikovi islámu Geertu Wildersovi, který si na ní stěžoval kvůli nošení šátku během oficiální panovnické návštěvy Spojených arabských emirátů a Ománu.

Jsou to nesmysly, řekla podle nizozemského tisku o Wildersových poznámkách královna. Přesný záznam její reakce neexistuje, ale měla se vyjádřit zhruba následovně: "Když jdu do mešity, je šátek otázkou respektu k jinému náboženství."

Wilders to vidí jinak. Během parlamentní schůze řekl, že šlo o "smutnou ukázku, legitimizující útlak žen".

"Královna upravuje svůj oděv pokaždé, když navštěvuje svatostánky. To platí pro kostely i synagogy," připomněl ministr zahraničí Uri Rosenthal.

Muslimů - povětšinou přistěhovalců z Turecka a Maroka - je v šestnáctimilionovém Nizozemsku přibližně jeden milion. Právě na anti-muslimské vlně založl Wilders svou kariéru. Jeho Strana svobody se dokonce stala jedním z největších politických celků v zemi.

Premiér Mark Rutte, jehož vláda je na podpoře Wildersovy strany v parlamentu závislá, se za královnu ale postavil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy