Wilders se opřel do královny Beatrix. Měla šátek

Zahraničí Zahraničí
13. 1. 2012 14:44
Panovnice nečekala. Vzkázala mu, že šátek v mešitě je výrazem respektu
Geert Wilders.
Geert Wilders. | Foto: Reuters

Amsterdam - Nezvykle rychle odpověděla nizozemská královna Beatrix notoricky známému kritikovi islámu Geertu Wildersovi, který si na ní stěžoval kvůli nošení šátku během oficiální panovnické návštěvy Spojených arabských emirátů a Ománu.

Jsou to nesmysly, řekla podle nizozemského tisku o Wildersových poznámkách královna. Přesný záznam její reakce neexistuje, ale měla se vyjádřit zhruba následovně: "Když jdu do mešity, je šátek otázkou respektu k jinému náboženství."

Wilders to vidí jinak. Během parlamentní schůze řekl, že šlo o "smutnou ukázku, legitimizující útlak žen".

"Královna upravuje svůj oděv pokaždé, když navštěvuje svatostánky. To platí pro kostely i synagogy," připomněl ministr zahraničí Uri Rosenthal.

Muslimů - povětšinou přistěhovalců z Turecka a Maroka - je v šestnáctimilionovém Nizozemsku přibližně jeden milion. Právě na anti-muslimské vlně založl Wilders svou kariéru. Jeho Strana svobody se dokonce stala jedním z největších politických celků v zemi.

Premiér Mark Rutte, jehož vláda je na podpoře Wildersovy strany v parlamentu závislá, se za královnu ale postavil.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla na 715 miliardy korun

Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl na HDP meziročně vzrostl o 0,87 procentního bodu na 12,65 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy ministerstva pro místní rozvoj (MMR), kterou v pondělí projedná vláda.

"Ačkoliv byl ekonomický vývoj České republiky v roce 2020 negativně poznamenán epidemií covid-19, samotný rozsah trhu veřejných zakázek významně zasažen nebyl. Jde zřejmě o důsledek faktu, že výdaje na nákupy od externích subjektů byly ve veřejných rozpočtech naplánovány na podzim 2019. Tedy ještě v situaci, kdy žádná epidemie v České republice nebyla a ani nebyla předpokládána," uvádí MMR ve své zprávě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Úrokové sazby hypoték stouply v květnu počtvrté v řadě, ukázal index

Úrokové sazby hypoték míří čtvrtý měsíc v řadě vzhůru. Vyplývá to z výsledků Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů, podle kterého v květnu vzrostly průměrné sazby na 2,15 procenta z dubnových 2,12 procenta. Hranici dvou procent překročily v březnu.

Odborníci očekávají, že ke konci roku se sazby mohou vyšplhat až ke třem procentům. V důsledku rostoucích cen nemovitostí současně roste i průměrná cena hypotéky, která aktuálně dosahuje 2,925.582 Kč. Před dvěma lety přitom byla o 30 procent níže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy