Wikipedii je 10. Umí 217 jazyků a zná 17 milionů pojmů

Petr Jemelka Petr Jemelka
15. 1. 2011 14:09
Vkládání článků a jejich editaci zjednodušíme, slibuje zakladatel internetové encyklopedie.

Tampa (USA) - Otevřené internetové encyklopedii Wikipedii je deset let. Za tuto dobu se stala pátou nejnavštěvovanější webovou stránkou na světě. Portál denně navštíví miliony uživatelů.

Po deseti letech prý nastal čas na změnu. Editace jednotlivých článků se zdá mnoha potenciálním přispěvatelům příliš složitá, což je odrazuje, přiznává zakladatel Wikipedie Jimmy Wales v rozhovoru pro BBC a nastiňuje velmi ambiciózní plán.

Díky změnám, které provozovatelé encyklopedie chystají, by měl počet uživatelů do roku 2015 vzrůst ze současných 400 milionů na jednu miliardu. 

A jak toho hodlají dosáhnout? "Musíme podporovat stávající autory, ale zároveň přilákat nové. Mnoho lidí vyděsí zdánlivě komplikovaný kód (známý jako Wiki mark-up), který se zobrazí po kliknutí na tlačítko editovat," vysvětluje Wales.

Lidé podle něj prostě nechtějí nic pokazit a řídí se heslem, kdo nic nedělá, nic nezkazí. Hlavní změnou by tedy mělo být uživatelsky přívětivější prostředí a snazší vkládání i editace textů pod jednotlivými hesly.

Adoptujte nového Wikipeďana

Dalším vstřícným krokem, jenž Jimmy Wales při příležitosti desátého výročí největší otevřené encyklopedie představil, je možnost nových přispěvatelů nechat se "adoptovat" někým zkušenějším. Zběhlí uživatelé pak svým adoptovaným wikipeďanům poradí, jak s portálem pracovat.

To co se však podle zakladatele Wikipedie nikdy nezmění, je způsob jejího financování. Wikipedia vždy byla a bude neziskovou organizací a zůstane volně přístupná.

Wales se dokonce brání i tomu, aby byly na Wikipedii reklamy. Stávající model, kdy portál s ročním rozpočtem ve výši 20 milionů dolarů (přes 365 milionů korun), žije z finančních darů, je prý stabilní a kampaně, v rámci kterých se před koncem roku na stránkách zobrazuje jeho fotka s žádostí o příspěvek, prý zabírají.

"Lidé si nejspíš říkají, radši mu dáme nějaké peníze, aby už ta jeho ošklivá držka zmizela," říká s nadsázkou Wales, ale vzápětí dodává, že má jako krajní řešení v záloze možnost umístění reklamních bannerů na wiki stránky.

Assange bojuje s globálním spiknutím

Zakladatel Wikipedie se v rozhovoru pro BBC rovněž rozhovořil o spojitosti jeho encyklopedie a organizace WikiLeaks, která zveřejňuje tajné dokumenty.

Lidé si Wikipedii a WikiLeaks často pletou. Na druhou stranu je přesto, že jde o úplně odlišné věci, technicky něco spojuje. Když totiž WikiLeaks v roce 2006 zahájila svou činnost, její zakladatelé, v čele s Julianem Assangem, představili svůj portál jako Wikipedia of secrets (Wikipedia tajemství).

Tím ale samozřejmě porušili zákon, protože Wikipedia je registrovanou ochrannou známkou. Spolupracovníci Wikipedie tedy preventivně zaregistroval domény Wikileaks.net, Wikileaks.com a Wilieaks.us.

Jimmy Wales nicméně projevil dobrou vůli, opakovaně se pokusil kontaktovat Juliana Assange a domény mu předat.

"Slyšel jsem, že někomu, kdo s ním chtěl mluvit, odvětil, že je zaneprázdněný bojem s velmocemi. Přesně to samé řekl i mě," uzavírá Wales. Registrace zmíněných domén nicméně vyprší a Wikipedia je WikiLeaks dobrovolně přenechá.

O Wikipedii

Wikipedie byla spuštěna 15. ledna 2001. Myšlenkou jejího zakladatele, původní profesí vysokoškolského profesora a posléze provozovate internetového obchodu, je vytvořit volně přístupnou a kýmkoliv upravovatelnou encyklopedii lidského vědění.

Za deset let své existence bylo na tomto portálu zveřejněno přes 17 milionů článků ve 217 jazycích.

Nejpočetnější zastoupení (3,4 milionu článků) má na Wikipedii angličtina, němčina (1,1 milionu článků) a francouzština (1 milion článků). Česká verze byla založena v roce 2002 a v současné době obsahuje 183 830 článků.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy