Diamanty z nejhladovější země Afriky. Belgičani rozkryli milionový byznys wagnerovců

Julia Makhinchuk Julia Makhinchuk
Aktualizováno 9. 12. 2022 8:59
Stránka společnosti Diamville na sociální síti Instagram má okolo 200 sledujících. Víceméně jen zveřejňuje fotografie diamantů a informace o nich. Ve skutečnosti ale za stránkou stojí ruští žoldnéři z Wagnerovy skupiny, kteří nejen takto prodávají diamanty z Afriky, píše belgický deník De Standaard. Podle něj skupina hojně vyváží diamanty právě do Belgie.
Zakladatel Wagnerovy skupiny, ruský oligarcha Jevgenij Prigožin (vlevo), po boku prezidenta Vladimira Putina.
Zakladatel Wagnerovy skupiny, ruský oligarcha Jevgenij Prigožin (vlevo), po boku prezidenta Vladimira Putina. | Foto: ČTK

Diamville sídlí ve Středoafrické republice, které náleží přízvisko nejhladovější země světa. Vznikla v roce 2019, kdy pouze za listopad vyvezla do Belgie diamanty v hodnotě 132 tisíc eur (v tehdejším přepočtu 3,4 milionu korun).

Že má firma silné vazby na Wagnerovu skupinu a de facto "spadá pod ni", potvrdilo podle belgického listu De Standaard pět lidí z diamantového průmyslu ve Středoafrické republice. Takzvaní wagnerovci jsou soukromou žoldnéřskou jednotkou, kterou Rusko využívá v bojích na Ukrajině i v Africe. O napojení na Diamville ale svědčí i další okolnosti.

"Jsme připraveni nabídnout vám exkluzivní smlouvu na surové kameny ze srdce Afriky!" píše společnost na svém instagramovém účtu. Ten spravuje Světlana Troickajová, podle svého životopisu zkušená gemoložka neboli obchodnice s diamanty.

Zároveň se v období mezi lety 2018 a 2020 zúčastnila ceremonií, na kterých byly přítomny i dvě klíčové postavy Wagnerovy skupiny ve Středoafrické republice. Zaprvé jde o šéfa těžební společnosti Lobaye Invest Dmitrije Sytého, který už podle dřívějších zjištění citovaných rádiem Svoboda má vazby na zakladatele Wagnerovy skupiny, ruského oligarchu Jevgenije Prigožina. A zadruhé na akcích potkala i kremelského poradce Jevgenije Kopota.

Obchodní asociace Antverpské světové diamantové centrum (AWDC), která oficiálně zastupuje antverpský diamantový sektor, obvinění o přímém či nepřímém obchodování s Wagnerovou skupinou popírá. "Pokud víme, Diamville obchoduje výhradně s Dubají. Není součástí antverpského obchodního prostředí, a proto je samozřejmé, že nesledujeme případné vazby této společnosti na Wagnerovu skupinu," uvedl mluvčí organizace Tom Neys.

Většina diamantů od společnosti Diamville v listopadu 2019 skutečně šla do Dubaje. Podle listu De Standaard ale třetina putovala do Antverp. Belgického města, kde působí až 4500 obchodníků s diamanty. 

Obvinění přicházejí v době, kdy Belgie i přes kritiku Západu nadále udržuje vztahy s ruským diamantovým průmyslem. Ačkoliv Evropská unie přestala dovážet ruskou ropu či nakupovat mnohé ruské zboží, diamanty ze sankčního seznamu zmizely. Podle britského deníku The Guardian Belgie dovezla za prvních osm měsíců letošního roku ruské diamanty v hodnotě 1,2 miliardy eur, což je asi 29 miliard korun.

Wagnerovci na tričku

Středoafrická republika byla dlouhou dobu francouzskou kolonií, a tak i silný zahraniční vliv zde posléze měla hlavně Francie. Situace se změnila, když do hlavního města Bangui dorazili počátkem roku 2018 ruští žoldnéři. Vojáci z Wagnerovy skupiny cvičili a podporovali středoafrické ozbrojené síly, aby se dokázaly postavit protivládním milicím. 

Zatímco Evropská unie v prosinci 2021 uvalila na Wagnerovu skupinu a její vedení sankce za porušování lidských práv, ve Středoafrické republice stojí pomník na počest "ruských poradců" a někteří ministři si oblékají trička s nápisem "Jsem wagnerovec". V Bangui stojí velké billboardy, které inzerují spolupráci s Ruskem.

V zemi také vzniklo ruské kulturní centrum, které nabízí bezplatné kurzy ruštiny. A vodka s názvem Wa Na Wa se stala nápojem, který podle sloganů odhalí svým konzumentům "tajemství ruské síly" a přinese "sibiřské zdraví".

Vztahy mezi Středoafrickou republikou a Ruskem se prohloubily v říjnu 2017, kdy středoafrický prezident Faustin-Archange Touadéra navštívil Moskvu. Spolu s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem mluvili o "existenci významného potenciálu v oblasti rozvoje nerostných zdrojů" a uzavřeli několik oboustranných dohod.

Rusko poskytlo Středoafrické republice automatické zbraně a munici. Také vyslalo pět vojenských a 170 civilních "instruktorů" (neboli žoldnéřů), aby cvičili středoafrické vojáky, uvedl ruský nezávislý deník Važnyje istorii, specializující se na investigativu. 

Sílící vliv v Africe

Mezi zdroje financování Wagnerovy skupiny běžně patří využívání přírodních zdrojů zemí, kde žoldnéři působí. Složky pod kontrolou vlivného oligarchy Jevgenije Prigožina, který v minulých týdnech osobně rekrutoval ruské vězně do války na Ukrajině, dostávají výměnou za své služby exkluzivní práva na průzkum nalezišť diamantů i zlata. Takové dohody mají žoldnéři kromě Středoafrické republiky také v Súdánu nebo Mali.

OSN již dříve vyzvala vládu Středoafrické republiky, aby vztahy s nájemnými vojáky ukončila. Také obvinila Wagnerovu skupinu ze "systematického a závažného porušování lidských práv a mezinárodních humanitárních zákonů", včetně mučení, znásilňování, poprav a svévolného zadržování.

"Putinův šéfkuchař" ve videu verbuje vojáky z ruského vězení. Za dezerci je čeká poprava (15. 9. 2022)

Jevgenij Prigožin, přezdívaný jako „Putinův šéfkuchař“, osobně verbuje vojáky v ruské trestanecké kolonii do války na Ukrajině. | Video: Aktuálně.cz/Telegram/Двач
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Úřady by mohly do konce roku digitalizovat vyřizování všech dávek, říká Jurečka

Všechny dávky budou možná lidé moci od příštího roku vyřizovat digitálně. On-line by se neměla dát podat jen žádost, ale elektronický by měl být celý proces. Úřady by si také měly co nejvíc údajů vyměňovat a obstarat samy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Možnost vyřizovat dávky jako dosud dál zůstane.

"Do konce roku máme ambici, aby všechny dávky byly plně digitalizované. V tento okamžik je to šest dávek," uvedl Jurečka.

Ministerstvo práce léta sklízelo kritiku za stav digitalizace. Elektronicky začaly úřady práce s klienty komunikovat víc až za covidové epidemie, kdy bylo dočasně možné posílat žádosti a ofocené doklady elektronicky. On-line žádaly pak i firmy o příspěvek na mzdy z programu Antivirus. V minulém roce zákon umožnil dokládání elektronických záznamů či kopií dokumentů natrvalo. On-line se dá podat žádost o příspěvek na bydlení, rodičovskou a přídavky na děti. Do výčtu patří i humanitární dávka pro uprchlíky, solidární příspěvek za ubytování běženců a loňský bonus 5 tisíc korun na dítě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy