Při potyčkách bylo dosud zraněno až 30 vzbouřenců. Podle policejního zdroje přišlo sedm vězňů o život a dvě křídla věznice jsou v plamenech.
Do protestu v zařízení ve čtvrti Púli Čarkí, jedné z nejstřeženějších věznic v Afghánistánu, je údajně zapojeno na 1500 vězňů. Poté, co se strážím situace vymkla z rukou, bylo k věznici povoláno na 800 silně ozbrojených policistů a vojáků NATO.
Vyjednávání pokračují
Zástupci vlády s vězni až do setmění vyjednávali, avšak neúspěšně. Vězni podle policistů nemají zjevného vůdce a vznášejí proto rozdílné požadavky. Rokování má být obnoveno v pondělí.
Vzbouřenci podle náměstka ministra spravedlnosti Muhammada Kásim Hášimzajího souhlasili, že dovolí přesun 70 vězeňkyň z obsazeného křídla věznice do prostor, které zůstaly pod kontrolou afghánských úřadů. Situace na místě však zůstává velmi nepřehledná.
Púli Čarkí je rozsáhlý komplex postavený v 70. letech. V dobách totalitní vlády podporované Sovětským svazem zde byly vězněny a mučeny tisíce Afghánců.
V současnosti jsou v zařízení zhruba dva tisíce vězňů, mezi nimi na 350 příslušníků Al-Káidy a Talibanu.
Odmítli nosit uniformy
Problémy v káznici začaly v sobotu večer, kdy vězňové vyzbrojení malými noži a holemi vyrobenými z rozbitého nábytku vyhnali strážce z vězeňského bloku obývaného asi 1300 zadržovanými. Následně vzali dvě strážkyně jako rukojmí a pokusili se o útěk, který se jim však nezdařil.
Prvním impulsem ke vzpouře bylo podle dostupných zpráv nařízení, podle nějž si měli vězni povinně obléct uniformy. Vedení věznice je rozdalo poté, co minulý měsíc ze zařízení uteklo sedm členů Talibanu v přestrojení za návštěvníky.
Vážení čtenáři, zkušenosti z dosud volně otevřených diskusí o některých tématech nás bohužel přinutily k tomu, abychom u tohoto článku debatu nepovolili. Vaše názory nás ale zajímají. Pokud nebudou vulgární, urážlivé a v rozporu se základními lidskými právy, posílejte je prosím na adresu [email protected] Rádi je budeme publikovat v samostatném článku. Vaše redakce.