Vzácný nůž, symbol Peru, poprvé objeven

rst, AFP
22. 11. 2006 10:45
Ferrenafe - Archeologové v Peru učinili úžasný objev. Poprvé v historii nalezli v odlehlé pyramidě vzácné obřadní nože Tumi, známý peruánský symbol.

Jde o jeden z největších archeologických objevů v této jihoamerické zemi za poslední léta. Dvaadvacet předinckých hrobů, pocházejících z doby před více než 900 lety, objevili archeologové na severu Peru, uvádí agentura AFP.

Nejvzácnějšími předměty nalezenými na pohřebišti jsou obřadní nože tumi, které se doposud žádným vědcům nepodařilo najít. Všechny známé podobné obřadní nože pocházely zatím z lupu vykrádačů hrobek.

"Tumi byl po mnoho let národním symbolem Peru, ale žádný zdobený tumi nebyl nalezen či dokumentován vědecky," řekl vedoucí archeologického týmu, japonský profesor antropologie Izumi Šimada.

Hroby si prohlédl i prezident

Přední archeolog Walter Alva považuje objev za "nesmírně důležitý". "Znamená to, že vědci mohou studovat tumi v přirozeném prostředí, aby zjistili, v jakém kontextu byl používán... Tento objev je významným příspěvkem k poznání pohřebních obřadů elity této kultury," dodal.

Hroby, z nichž některé se nacházejí až deset metrů pod povrchem země, si v úterý prohlédl také peruánský prezident Alan García.

Pohřebiště bylo odhaleno v jedné pyramidě v historické lesní rezervaci, která se nachází v departementu Lambayeque asi 680 kilometrů severozápadně od metropole Limy. Hroby náleží kultuře Sican, která na severoperuánském pouštním pobřeží vzkvétala v letech 750 až 1375.

Pochovaní "pocházejí jasně ze společenské elity, a tak mají někteří z nich u sebe zlaté předměty, jiní pozlacené měděné předměty. Jsou to poměrně komplexní, bohaté hroby", uvedl dále Alva.

Vykopávky byly v lokalitě zahájeny v červenci. Podle Šimady bylo doposud vyzdviženo deset obřadních nožů tumi, včetně jednoho zhotoveného ze slitiny mědi, na němž je obraz božstva. Kromě nožů a kosterních pozůstatků hroby vydaly i velké množství keramiky, sošky bohů či obličejové masky.

 

Právě se děje

Další zprávy