V Sýrii odkryty ostatky obřího velblouda

rst, Reuters
7. 10. 2006 0:00
Damašek - Švýcarští archeologové objevili ve střední Sýrii až 100 000 let staré pozůstatky dříve neznámého druhu čtyřmetrového velblouda.
Syrští velbloudi byli dvakrát větší než jejich současní příbuzní
Syrští velbloudi byli dvakrát větší než jejich současní příbuzní | Foto: Simona Holecová

"Je to velký objev," říká profesor Jean-Marie Le Tensorer z univerzity v Basileji agentuře Reuters. "Nevědělo se, že dromedáři žili na Blízkém Východě před více než 10 000 lety."

"Dovedete si to představit? Velbloudí hrby dosahovaly výšky tří metrů a celý dromedáří kolos byl celkem čtyři metry vysoký. Dosahoval výšky žirafy nebo slona. Nikdo netušil, že takový druh někdy existoval."

Tensorer, který se svým týmem prohledával oblast kolem Kowmu už od roku 1999 uvedl, že první obří kosti nalezli už před několika lety, ale nemohli dokázat, že patřily velbloudům.

"První části obřího velblouda jsme nalezli už v roce 2003, ale nebyli jsme si jisti, že je to on," řekl.

Skupina pravěkých lidí zřejmě velblouda zabila, když pil z vodního pramene, říká vědec a potvrzuje, že nedaleko tohoto místa byly nalezeny pozůstatky lidí ze stejného období.

Lidské ostatky byly převezeny do Švýcarska, kde budou podrobeny antropologické analýze.

"Kost patří rodu homo sapiens, nebo modernímu člověku, ale zuby jsou velmi archaické, podobné člověku neandrtálskému. Ještě nevíme, o jaký druh člověka se jedná, potřebujeme najít více kostí," říká Tensorer.

Člověk žije v oblasti dnešní Sýrie po 1,5 milionu let. Hrál klíčovou roli v migraci prvních obyvatel mezi Asii a Evropou.

Na nalezišti Kowm, které se nachází na 20 km široké pláni mezi dvěma pohořími, byly nalezeny také pazourky a kamenné zbraně. Bylo zde hodně vodních pramenů, kde lidé lovili rozmanité druhy zvířat.

Naleziště bylo objeveno v 60. letech minulého století a skrývalo ostatky zmnoha období 1 milion let dlouhého osídlení oblasti.

 

Právě se děje

Další zprávy