Expertka: Vystrčil ukázal, že čínský císař nemá šaty. Cesta na Tchaj-wan už není tabu

Jana Václavíková Jana Václavíková
5. 9. 2020 17:08
Předseda Senátu Miloš Vystrčil ukončil oficiální návštěvu Tchaj-wanu. Jaký vliv bude mít jeho cesta ve světě? "Vystrčil udělal něco velmi důležitého. Věřím, že ostatní budou následovat," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz odbornice na Asii Didi Kirsten Tatlowová z Německé asociace pro zahraniční politiku (German Council on Foreign Relations).
Miloš Vystrčil s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen.
Miloš Vystrčil s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. | Foto: ČTK

O návštěvě předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu se píše ve světových médiích a vyjadřují se k němu i politici za hranicemi. Stalo se tím Česko centrem světové politiky?

Vystrčilova návštěva Tchaj-wanu přitáhla světovou pozornost a Česko se tak zapsalo na mapu světa jako odvážná a čestná země. Jde o významný moment. Lidé jsou čím dál více znechucení panovačným chováním Čínské komunistické strany, jejím evidentně nekončícím porušováním lidských práv, například proti Ujgurům, a porušováním práv a mezinárodních dohod, jak se tomu děje třeba v Hongkongu.

A jak důležitá je tato návštěva pro Tchaj-wan?

Tím, že se Vystrčil vydal na Tchaj-wan a postavil se čínskému nároku na kontrolu tchajwanských mezinárodních vztahů, udělal něco velmi důležitého. Řekl "podívejte se, čínský císař nemá žádné šaty. Nemusíte se bát jeho hněvu".

Budou Vystrčilův příklad následovat i další politici? 

Byl to velmi statečný krok a já věřím, že ostatní budou následovat. Vystrčilově cestě také předcházela návštěva nejvyššího amerického politického představitele za desetiletí (začátkem srpna Tchaj-wan navštívil americký ministr zdravotnictví Alex Azar, pozn. red.). Politická návštěva Tchaj-wanu je tabu, které padá. 

Odbornice na Čínu, Hongkong a Tchaj-wan Didi Kirsten Tatlowová.
Odbornice na Čínu, Hongkong a Tchaj-wan Didi Kirsten Tatlowová. | Foto: German Council on Foreign Relations / Oficiální stránky

Proč nepřišel tento impulz z jiné země, ale právě z Česka?

Česko má jedny z nejlepších a nejrealističtějších čínských analytiků v Evropě, například v Sinopsis při Karlově univerzitě (Didi Kirsten Tatlowová působí v Sinopsis jako nerezidentní vědecká pracovnice, pozn. red.). Není jich mnoho, ale mají velký vliv.

Roli hraje i zkušenost země s komunismem a duchovním, inteligenčním, morálním i uměleckým odporem a také s filozofickým nastavením Václava Havla. Tato historie je důležitá a dala některým lidem a politikům v Česku schopnost se odlišit. To je něco, co já osobně v Německu nevidím. 

Vystrčilovi kvůli tchajwanské návštěvě vyhrožoval i čínský ministr zahraničí Wang I. Pohrozil, že "zaplatí vysokou cenu"…

Wang I použil silná slova a zašel s nimi velmi daleko. Dokonce i Německo, které je jinak velmi opatrné, aby Čínu neurazilo, bylo s tímto komentářem nespokojeno. Myslím, že se (v Pekingu) přepočítali a že to poškodilo čínský obraz. 

Může to mít i nějaký negativní dopad na Tchaj-wan ze strany Číny?

Spíš ne. Tchaj-wan má už nyní spoustu vážných problémů s Čínou.

Z čínské strany se ozývá, že česká návštěva Tchaj-wanu je napojena na americkou zahraniční politiku. Stalo se Česko a Tchaj-wan novým bitevním polem pro obě velmoci?

Čína to sice říká, ale pravda to není. Na mnoha místech na světě se lidé obávají, že se Čína stává stále agresivnější a že není členem mezinárodní komunity. Tyto obavy se ozývají třeba z Austrálie, Hongkongu, Švédska a z mnoha dalších zemí. 

Jak složité je pro cizince rozumět české politice, když prezident Miloš Zeman dlouhodobě vystupuje pročínsky a současně jede předseda Senátu na Tchaj-wan?

Ano, česká politika je komplikovaná. Ale v demokracii není neobvyklé mít zastoupeny různé pozice a ve skutečnosti by to tak i mělo být. Důležité je, když všichni dodržují právo a nejsou zkorumpovaní. 

Video: Češi jsou tady. Šéfovi Senátu Vystrčilovi se dostává na Tchaj-wanu velkého mediálního zájmu

Češi jsou tady! Šéfovi Senátu Vystrčilovi se dostává na Tchaj-wanu velkého mediálního zájmu. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 56 minutami

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy