Výslech Tuska trval osm hodin. Je to hon na čarodějnice, ale vše je v rukou lidí, řekl

ČTK ČTK
19. 4. 2017 23:55
Donald Tusk, který byl předvolán jako svědek v kauze neschválené spolupráce polské kontrarozvědky s tajnými službami jiného státu, se ve středu podrobil osmihodinovému výslechu ve Varšavě. Předseda Evropské rady a bývalý polský premiér zdůraznil, že "celá záležitost má mimořádně politický charakter", bližší podrobnosti po výslechu neuvedl.
Donald Tusk.
Donald Tusk. | Foto: Reuters

Varšava - Více než osm hodin trval ve středu na prokuratuře ve Varšavě výslech bývalého polského premiéra a současného předsedy Evropské rady Donalda Tuska. Po skončení žádné podrobnosti nesdělil, podle listu Gazeta Wyborcza ale řekl, že záležitost je velmi zpolitizovaná. Tusk byl předvolán jako svědek v kauze neschválené spolupráce polské kontrarozvědky s tajnými službami jiného státu.

Bývalý předseda vlády po výslechu upozornil, že nemůže ohledně vyšetřování sdělit žádné podrobnosti. Současně však zdůraznil, že "celá záležitost má mimořádně politický charakter", napsala na svém webu Gazeta Wyborcza.

Tusk není v případu veden jako podezřelá osoba, pouze jako svědek. Nicméně mnozí jeho předvolání k výslechu považují za součást očividné snahy polské vlády a šéfa vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského Tuska zdiskreditovat spojováním s různými skandály.

Předvolání k výslechu přišlo záhy po zvolení Tuska šéfem Evropské rady, čemuž se Kaczyński prostřednictvím premiérky Beaty Szydlowé usilovně, ale nakonec marně snažil zabránit.

Tusk přijel do polské metropole vlakem kolem 10:30 SELČ. Na hlavním nádraží ho přivítaly stovky stoupenců mávajících vlajkami EU, kteří se ale museli překřikovat s přítomnými příznivci současné vlády, kteří označují liberálního politika za zrádce národa. Pěšky pak Tusk přešel z nádraží do budovy prokuratury, kde podle médií výslech začal v poledne a skončil až po osmé hodině večer.

Expremiér po příjezdu nepřímo kritizoval současnou vládu a celý případ označil za hon na čarodějnice. "Jsem velmi kritický k tomu, co se dnes děje v naší zemi, ale všechno je v rukou lidí," řekl podle agentury PAP ve zjevné narážce na kroky konzervativního kabinetu vládnoucí strany Právo a spravedlnost, která se snaží o silnější kontrolu některých demokratických institucí.

Deník Rzeczpospolita ve středu napsal, že se po Ústavním soudu a dalších justičních institucích nyní chystá čistka i v Nejvyšším soudu.

Mezi vítajícími politiky, kteří se hlásí k odkazu sedmi let vlád vedených Tuskem, byla bývalá premiérka Ewa Kopaczová a další členové nyní opoziční Občanské platformy (PO), podle nichž by se Polsko mělo opět stát otevřenou a liberální zemí s proevropským kurzem. Tuskovi příznivci provolávali hesla nesouhlasu s politikou předsedy PiS Jaroslawa Kaczyńského.

Někdejší lídr PO, který stál v čele polských vlád v letech 2007 až 2014, dnes svědčil v případu vedeném proti bývalým šéfům vojenské kontrarozvědky (SKW). Ti byli obviněni ze spolupráce se zpravodajskými službami jiné země bez potřebného pověření předsedou vlády. Podle některých polských médií jde mimo jiné o dohodu s Ruskem o výměně informací po leteckém neštěstí u ruského Smolensku, při němž v dubnu 2010 zahynul tehdejší polský prezident Lech Kaczyński a 95 dalších lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy