Londýn - Vyšetřování smrti někdejšího agenta ruské KGB Alexandra Litviněnka, který zemřel před šesti lety v Londýně na otravu izotopem polonia, provází v Británii komplikace a pochyby.
Vyšetřující soudce Robert Owen podle portálu BBC nemůže využít například důkazy o tom, zda jeho zabití mohlo nařídit Rusko.
Vyšetřování by nyní mohla nahradit postup, který umožní citlivé výslechy uskutečnit bez přístupu veřejnosti tak, aby zůstaly utajeny.
Takto by mimo jiné mohla vypovídat vdova po Litviněnkovi. Owen vysvětlil, že důkazy není možné využít z důvodu státní bezpečnosti. Výsledek šetření by tím byl "nekompletní, zavádějící a nespravedlivý".
Owen vyhověl postupu, kdy nepoužije zmíněné materiály kvůli žádosti britského ministra zahraničí Williama Haguea zachovat některé informace jako tajné.
Také souhlasil s tím, že z případu vyloučí všechny dokumenty týkající se toho, zda britské bezpečnostní a výzvědné složky mohly zabránit smrti rozvědčíka.
Třiačtyřicetiletý Litviněnko pracoval pro KGB, pak se ale stal kritikem Kremlu. Zemřel 23. listopadu 2006 asi tři týdny poté, co vypil čaj údajně otrávený izotopem polonia 210 při schůzce s dalšími ruskými agenty v londýnském hotelu. Podle britské policie je hlavním podezřelým jeden z nich, Andrej Lugovoj.
Lugovoj, který vinu popírá, se mezitím v Rusku stal poslancem a Moskva ho odmítla vydat do Británie k výslechu. Incident dodnes zatěžuje britsko-ruské vztahy.
Kritici, kterým se nelíbí okolnosti vyšetřování, tvrdí, že Londýn nechce tímto případem narušit své obchodní vztahy s Moskvou.