Výroba munice? Dva náboje pro každého

lem, ČTK
2. 10. 2006 16:00
Londýn - Ročně se ve světě vyrobí 14 miliard nábojů, což je dost na to, aby každý člověk na planetě byl dvakrát zastřelen.
...když byly všechny zbraně shromážděny na fotbalovém hřišti, stačilo jen škrtnout zápalkou...
...když byly všechny zbraně shromážděny na fotbalovém hřišti, stačilo jen škrtnout zápalkou... | Foto: Reuters

Právní mezery a nedostatečné kontroly vedou k tomu, že zbraně, které ročně připraví o život více než 300 tisíc lidí, míří i do zemí, které jsou terčem mezinárodního zbrojního embarga, jako je například Súdán a Uganda.

Stojí to ve zprávě, kterou vypracovaly mezinárodní organizace proti chudobě a utrpení ve světě Oxfam, Amnesty International a mezinárodní síť pro ruční zbraně IANSA.

Svět potřebuje zákony, které by zamezily vyvážení zbraní do zemí jako Súdán, neboť embargo OSN na vývoz zbraní nic neřeší.

Zbrojaři globální, kontrola lokální

"Tato zpráva odhaluje ohromné množství právních mezer a zničených životů. Zbrojní firmy jsou globální, ale regulace zbrojního obchodu není globální, což vede k vyzbrojování zločinných režimů," řekl v Londýně ředitel Oxfam Jeremy Hobbs.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • OSN: Dodávky zbraní jsou zkázou Afriky
  • Rusko je znovu velmocí. Ve vývozu zbraní
  • EU zpřísní kontrolu zbraní

A že si globální společnost 21. století žádá globální zákony, demonstrují tvůrci zprávy požadavkem na sjednání dohody o prodeji zbraní.

Podle ředitelky Amnesty International Irene Kahnové jsou zákony regulující prodej zbraní zastaralé a potřebují změnu.

"Prodej vojenských helem je v současnosti lépe regulovaný než prodej komponentů, ze kterých mohou vzniknout smrticí zbraně," prohlásila pro BBC.

Zbraně by se tak díky dohledu mezinárodního společenství neměly v budoucnu dostat do "rukou nezletilých členů ozbrojených skupin".

Ročně se vyrobí 14 miliard nábojů

Organizace opakovaly své tvrzení z poloviny roku, že ročně se ve světě vyrobí až 14 miliard nábojů, což je dost na to, aby každý člověk na planetě byl dvakrát zastřelen.

Foto: UNICEF/Stevie Mann

Miliony nábojů přitom končí v konfliktních oblastech a v rukou těch, kdo porušují lidská práva.

Zpráva také potvrdila, že zbrojní trh ve světě nadále ovládají světové mocnosti sedící v Radě bezpečnosti - Spojené státy, Rusko, Francie, Británie a také Německo.

Stále aktivnější je pak Čína, u které jsou však zcela neznámé počty vyrobených a prodaných zbraní.

O své místo na slunci a podíl na prodeji zbraní se pere také Indie, Jihoafrická republika a Jižní Korea.

Od roku 1999 vzrůstající objem obchodovaných zbraní by měl navíc právě na konci tohoto roku dosáhnout vrcholu z let studené války, upozorňuje zpráva.

 

Právě se děje

Další zprávy