Vypuštěné jezero smrti vydává desítky obětí válek.

Martin Novák Martin Novák
12. 8. 2010 16:25
Nádrž Peručac v Bosně skrývala ostatky lidí zavražděných v devadesátých letech
Foto: Reuters

Sarajevo - Vypuštěná nádrž Peručac na bosensko-srbské hranici vypadá jako průvodce všemi válkami, které Jugoslávii v minulém století postihly.

V neděli bosenské úřady oznámily, že dělníci nalezli na dně Peručace ostatky několika lidí, mezi nimi i kosovské Albánce a tři kostry, oblečené do uniforem wehrmachtu.

Objevují ale v bahně a na místech, která opustila voda, další a další těla. Podle včerejšího oznámení Bosenského institutu pro pohřešované osoby vydalo jezero od začátku týdne dalších asi šedesát těl.

Jde zřejmě o bosenské muslimy, zavražděné během občanské války v Bosně a Hercegovině v letech 1992 až 1995.

Stále se pohřešuje asi tisíc lidí zmizelých z města Visegrád, kterého se v roce 1992 zmocnily jednotky bosenskosrbské armády. Někteří z pohřešovaných z tohoto města patrně skončili v jezeře.

Foto: Reuters

Podle šéfa institutu Amora Masoviče jsou na dně ostatky lidí, kteří byli zavražděni a pak vhozeni do řeky Driny, která protéká hranici mezi Bosnou a Srbskem.

Tvrdí také, že očekává nálezy dalších ostatků, z nichž některé pravděpodobně budou patřit německým vojákům, zastřeleným na sklonku druhé světové války nebo těsně po jejím skončení.

Pod vodou spočívají také těla kosovských Albáncu, které přiváželi do jezera i do řeky Driny srbští ozbrojenci. V roce 2001 - dva roky po válce v Kosovu a bombardování Srbska silami NATO - místní obyvatelé objevili v nádrži nákladní vůz s ostatky Albánců.

Nádrž Peručac vybudovala jugoslávská stavební firma v šedesátých letech. Dosud nebyla nikdy vypuštěna a vyčištěna. Současné úpravy jsou zaměřené na zpevnění hráze, objevy mrtvol ale stavební práce pozastavily.

Peručac se nachází na území Bosny obydleném etnickými Srby.

Foto: Reuters

 

Právě se děje

Další zprávy