Srbové nechtěli válku v Bosně, řekl soudu Karadžić

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 3. 2010 14:40
Muslimové v bosenské policii prý Srby šikanovali
Karadžič trvá na tom, že byl v právu
Karadžič trvá na tom, že byl v právu | Foto: Reuters

Haag - Už druhý den trvá obnovené soudní jednání s bývalým vůdcem Bosenských Srbů Radovanem Karadžićem, který před mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii čelí obvinění z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Karadžič v pondělí přestal jednání soudu bojkotovat a přednesl první část své obhajoby (již dříve si vymínil, že se bude hájit sám).

Bývalý vůdce osenbských Srbů včera označil svůj národ za čestnýa řekl, že spolu s ním očistí i sebe. Dnes před tribunálem tvrdil, že se Srbové opakovaně snažili válečnému konfliktu s muslimskými obyvateli Bosny vyhnout.

Podle Karadžiče nese velkou vinu za vypuknutí války bosenská policie, složená převážně z muslimů. Podle něj policisté často šikanovali a bili Srby.

"Před začátkem války Srbové vyvinuli několik pokusů o udržení míru.. Ale muslimové masivně zneužívali svých lidí u policie a Srby bili a mstili se jim," řekl dnes před soudem Radovan Karadžič.

Obžaloba viní Karadžiče v jedenácti bodech, mezi kterými je i podíl na vraždě více než 8000 muslimských civilistů v Srebrenici v červenci 1995. Karadžičovým cílem mělo být podle prokurátora vytvoření etnicky čistého státu v té části Bosny a Hercegoviny, kde převažovali Srbové.

Celkový počet obětí války v Bosně a Hercegovině se odhaduje na 100 tisíc, přičemž dalších 2,2 milionů lidí bylo donuceno opustit svůj domov.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy