Srbové nechtěli válku v Bosně, řekl soudu Karadžić

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 3. 2010 14:40
Muslimové v bosenské policii prý Srby šikanovali
Karadžič trvá na tom, že byl v právu
Karadžič trvá na tom, že byl v právu | Foto: Reuters

Haag - Už druhý den trvá obnovené soudní jednání s bývalým vůdcem Bosenských Srbů Radovanem Karadžićem, který před mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii čelí obvinění z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Karadžič v pondělí přestal jednání soudu bojkotovat a přednesl první část své obhajoby (již dříve si vymínil, že se bude hájit sám).

Bývalý vůdce osenbských Srbů včera označil svůj národ za čestnýa řekl, že spolu s ním očistí i sebe. Dnes před tribunálem tvrdil, že se Srbové opakovaně snažili válečnému konfliktu s muslimskými obyvateli Bosny vyhnout.

Podle Karadžiče nese velkou vinu za vypuknutí války bosenská policie, složená převážně z muslimů. Podle něj policisté často šikanovali a bili Srby.

"Před začátkem války Srbové vyvinuli několik pokusů o udržení míru.. Ale muslimové masivně zneužívali svých lidí u policie a Srby bili a mstili se jim," řekl dnes před soudem Radovan Karadžič.

Obžaloba viní Karadžiče v jedenácti bodech, mezi kterými je i podíl na vraždě více než 8000 muslimských civilistů v Srebrenici v červenci 1995. Karadžičovým cílem mělo být podle prokurátora vytvoření etnicky čistého státu v té části Bosny a Hercegoviny, kde převažovali Srbové.

Celkový počet obětí války v Bosně a Hercegovině se odhaduje na 100 tisíc, přičemž dalších 2,2 milionů lidí bylo donuceno opustit svůj domov.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy