Srbové nechtěli válku v Bosně, řekl soudu Karadžić

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 3. 2010 14:40
Muslimové v bosenské policii prý Srby šikanovali
Karadžič trvá na tom, že byl v právu
Karadžič trvá na tom, že byl v právu | Foto: Reuters

Haag - Už druhý den trvá obnovené soudní jednání s bývalým vůdcem Bosenských Srbů Radovanem Karadžićem, který před mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii čelí obvinění z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Karadžič v pondělí přestal jednání soudu bojkotovat a přednesl první část své obhajoby (již dříve si vymínil, že se bude hájit sám).

Bývalý vůdce osenbských Srbů včera označil svůj národ za čestnýa řekl, že spolu s ním očistí i sebe. Dnes před tribunálem tvrdil, že se Srbové opakovaně snažili válečnému konfliktu s muslimskými obyvateli Bosny vyhnout.

Podle Karadžiče nese velkou vinu za vypuknutí války bosenská policie, složená převážně z muslimů. Podle něj policisté často šikanovali a bili Srby.

"Před začátkem války Srbové vyvinuli několik pokusů o udržení míru.. Ale muslimové masivně zneužívali svých lidí u policie a Srby bili a mstili se jim," řekl dnes před soudem Radovan Karadžič.

Obžaloba viní Karadžiče v jedenácti bodech, mezi kterými je i podíl na vraždě více než 8000 muslimských civilistů v Srebrenici v červenci 1995. Karadžičovým cílem mělo být podle prokurátora vytvoření etnicky čistého státu v té části Bosny a Hercegoviny, kde převažovali Srbové.

Celkový počet obětí války v Bosně a Hercegovině se odhaduje na 100 tisíc, přičemž dalších 2,2 milionů lidí bylo donuceno opustit svůj domov.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Čínská vláda zrušila kvůli koronaviru všechny oslavy Nového roku

Peking ve snaze zabránit dalšímu šíření nového koronaviru odvolal všechny velké akce spojené s oslavami lunárního Nového roku, jehož příchod připadá na sobotu. Úřad čínské metropole pro turistiku uvedl, že se tím snaží omezit shromažďování lidí a že zdraví má přednost.

Koronavirem se v Číně doposud nakazilo více než 600 lidí, 17 jich zemřelo. Několik měst přerušilo provoz veřejné dopravy a požádalo obyvatele, aby nikam nevyjížděli, pokud to není nezbytně nutné. Město Wu-chan, kde nákaza propukla, je odříznuté od světa. Nelétají tam letadla a nejezdí vlaky ani autobusy.

Na svátky kolem lunárního Nového roku se přitom obvykle na cesty za příbuznými po celé Číně, ale i do zahraničí, vydávají stamiliony lidí. Státní železniční společnost ve čtvrtek uvedla, že od pátku bude lidem vracet v plné výši peníze za nevyužité jízdenky.

Další zprávy