reklama
 
 

Srbové nechtěli válku v Bosně, řekl soudu Karadžić

2. 3. 2010 14:40
Muslimové v bosenské policii prý Srby šikanovali

Haag - Už druhý den trvá obnovené soudní jednání s bývalým vůdcem Bosenských Srbů Radovanem Karadžićem, který před mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii čelí obvinění z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Karadžič v pondělí přestal jednání soudu bojkotovat a přednesl první část své obhajoby (již dříve si vymínil, že se bude hájit sám).

Bývalý vůdce osenbských Srbů včera označil svůj národ za čestnýa řekl, že spolu s ním očistí i sebe. Dnes před tribunálem tvrdil, že se Srbové opakovaně snažili válečnému konfliktu s muslimskými obyvateli Bosny vyhnout.

Podle Karadžiče nese velkou vinu za vypuknutí války bosenská policie, složená převážně z muslimů. Podle něj policisté často šikanovali a bili Srby.

"Před začátkem války Srbové vyvinuli několik pokusů o udržení míru.. Ale muslimové masivně zneužívali svých lidí u policie a Srby bili a mstili se jim," řekl dnes před soudem Radovan Karadžič.

Obžaloba viní Karadžiče v jedenácti bodech, mezi kterými je i podíl na vraždě více než 8000 muslimských civilistů v Srebrenici v červenci 1995. Karadžičovým cílem mělo být podle prokurátora vytvoření etnicky čistého státu v té části Bosny a Hercegoviny, kde převažovali Srbové.

Celkový počet obětí války v Bosně a Hercegovině se odhaduje na 100 tisíc, přičemž dalších 2,2 milionů lidí bylo donuceno opustit svůj domov.

autor: Petr Jemelka | 2. 3. 2010 14:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama