Mimořádná zpráva

Druhý konec Jugoslávie, doména yu. zmizela z internetu

Martin Novák Martin Novák
1. 4. 2010 17:40
Dosud doménu používalo na čtyři tisíce stránek. Dnes už žádná

Bělehrad - Jugoslávie se stala definitivně minulostí i na internetu. Doména .yu, která byla federaci přidělena na úsvitu internetové éry v roce 1990, přestala po půlnoci 31.března existovat.

"Srbský státní registr internetových domén oznámil, že po půlnoci budou všechny stránky s koncovkou .yu vyřazeny z provozu. Provozovatelé takových stránek byli vyzváni, aby udělali potřebné změny," uvedla bělehradská rozhlasová stanice B-92.

Doménu používalo spíše z nostalgie ještě asi čtyři tisíce stránek. O zrušení už dříve rozhodl nadnárodní úřad ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers). 

Srbsko nyní používá doménu .rs, kterou používá přes 50 tisíc stránek.

Bývalá federální Jugoslávie se rozpadla v roce 1991 odtržením Slovinska a Chorvatska, pak vyhlásily nezávislost také Bosna a Makedonie. 

Název Jugoslávie pak nadále používalo nové soustátí, které tvořily Srbsko s Černou Horou. V roce 2003 se však země přejmenovala na Svaz Srbska a Černé Hory. Ta se od zbytku někdejší Jugoslávie odtrhla v roce 2006. O dva roky později vyhlásilo nezávislost ještě Kosovo.

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Muzeum jugoslávské historie se rozhodlo k "druhému" konci Jugoslávie uspořádat výstavu a recepci. Na výstavě je k vidění například první počítač, vyrobený v Jugoslávii před více než půl stoletím.

"Chtěli jsme nějak připomenout konec Jugoslávie. Nejprve zmizela z mapy, teď i z virtuálního prostoru," uvedl kurátor výstavy Dobrica Veselinović.

Muzeum nabízí jako občerstvení originální nápoj, nazvaný end.yu.

Zrušení nadále odolává doména .su, která měla patřit Sovětskému svazu, také zaniklému v roce 1991. Přestože ICANN také před časem rozhodl o jejím zrušení, zatím se tak nestalo. Doménu používá na území Ruska, Ukrajiny a některých dalších zemí bývalého SSSR přes 10 tisíc stránek.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 45 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy