reklama
 
 

Druhý konec Jugoslávie, doména yu. zmizela z internetu

1. 4. 2010 17:40
Dosud doménu používalo na čtyři tisíce stránek. Dnes už žádná

Bělehrad - Jugoslávie se stala definitivně minulostí i na internetu. Doména .yu, která byla federaci přidělena na úsvitu internetové éry v roce 1990, přestala po půlnoci 31.března existovat.

"Srbský státní registr internetových domén oznámil, že po půlnoci budou všechny stránky s koncovkou .yu vyřazeny z provozu. Provozovatelé takových stránek byli vyzváni, aby udělali potřebné změny," uvedla bělehradská rozhlasová stanice B-92.

Doménu používalo spíše z nostalgie ještě asi čtyři tisíce stránek. O zrušení už dříve rozhodl nadnárodní úřad ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers). 

Srbsko nyní používá doménu .rs, kterou používá přes 50 tisíc stránek.

Bývalá federální Jugoslávie se rozpadla v roce 1991 odtržením Slovinska a Chorvatska, pak vyhlásily nezávislost také Bosna a Makedonie. 

Název Jugoslávie pak nadále používalo nové soustátí, které tvořily Srbsko s Černou Horou. V roce 2003 se však země přejmenovala na Svaz Srbska a Černé Hory. Ta se od zbytku někdejší Jugoslávie odtrhla v roce 2006. O dva roky později vyhlásilo nezávislost ještě Kosovo.

Muzeum jugoslávské historie se rozhodlo k "druhému" konci Jugoslávie uspořádat výstavu a recepci. Na výstavě je k vidění například první počítač, vyrobený v Jugoslávii před více než půl stoletím.

"Chtěli jsme nějak připomenout konec Jugoslávie. Nejprve zmizela z mapy, teď i z virtuálního prostoru," uvedl kurátor výstavy Dobrica Veselinović.

Muzeum nabízí jako občerstvení originální nápoj, nazvaný end.yu.

Zrušení nadále odolává doména .su, která měla patřit Sovětskému svazu, také zaniklému v roce 1991. Přestože ICANN také před časem rozhodl o jejím zrušení, zatím se tak nestalo. Doménu používá na území Ruska, Ukrajiny a některých dalších zemí bývalého SSSR přes 10 tisíc stránek.

autor: Martin Novák | 1. 4. 2010 17:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama