Druhý konec Jugoslávie, doména yu. zmizela z internetu

Martin Novák Martin Novák
1. 4. 2010 17:40
Dosud doménu používalo na čtyři tisíce stránek. Dnes už žádná

Bělehrad - Jugoslávie se stala definitivně minulostí i na internetu. Doména .yu, která byla federaci přidělena na úsvitu internetové éry v roce 1990, přestala po půlnoci 31.března existovat.

"Srbský státní registr internetových domén oznámil, že po půlnoci budou všechny stránky s koncovkou .yu vyřazeny z provozu. Provozovatelé takových stránek byli vyzváni, aby udělali potřebné změny," uvedla bělehradská rozhlasová stanice B-92.

Doménu používalo spíše z nostalgie ještě asi čtyři tisíce stránek. O zrušení už dříve rozhodl nadnárodní úřad ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers). 

Srbsko nyní používá doménu .rs, kterou používá přes 50 tisíc stránek.

Bývalá federální Jugoslávie se rozpadla v roce 1991 odtržením Slovinska a Chorvatska, pak vyhlásily nezávislost také Bosna a Makedonie. 

Název Jugoslávie pak nadále používalo nové soustátí, které tvořily Srbsko s Černou Horou. V roce 2003 se však země přejmenovala na Svaz Srbska a Černé Hory. Ta se od zbytku někdejší Jugoslávie odtrhla v roce 2006. O dva roky později vyhlásilo nezávislost ještě Kosovo.

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Muzeum jugoslávské historie se rozhodlo k "druhému" konci Jugoslávie uspořádat výstavu a recepci. Na výstavě je k vidění například první počítač, vyrobený v Jugoslávii před více než půl stoletím.

"Chtěli jsme nějak připomenout konec Jugoslávie. Nejprve zmizela z mapy, teď i z virtuálního prostoru," uvedl kurátor výstavy Dobrica Veselinović.

Muzeum nabízí jako občerstvení originální nápoj, nazvaný end.yu.

Zrušení nadále odolává doména .su, která měla patřit Sovětskému svazu, také zaniklému v roce 1991. Přestože ICANN také před časem rozhodl o jejím zrušení, zatím se tak nestalo. Doménu používá na území Ruska, Ukrajiny a některých dalších zemí bývalého SSSR přes 10 tisíc stránek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Vláda chce zdanit mimořádný zisk výrobců energie 40 až 60 procenty, uvedl Kupka

Mimořádný zisk výrobců energie chce vláda zdanit 40 až 60 procenty. Konkrétní výše se určí na nadcházejícím jednání. Stát by tak mohl získat až 100 miliard korun. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News to v neděli řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Cesta, kterou vláda jde, je podle místopředsedy sněmovny a bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) velmi nešťastná.

Vláda podle Kupky dělá konkrétní opatření, aby lidem s cenami energií pomohla. Stanovení cenového stropu je jedním z nich. Pro domácnosti, kterým stanovení maximálních cen nebude stačit, je podle Kupky připraven například příspěvek na bydlení.

Podle Havlíčka jsou připravená opatření špatná. Nahrávají firmám, které vyrábějí a zároveň prodávají elektřinu. Vláda podle něj měla stanovit maximální výrobní ceny energií, a omezit tak cenu přímo u výrobců, nikoliv až při jejím prodeji přes obchodníky. Vláda nyní podle Havlíčka nemůže vědět, kolik ji bude opatření stát. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) již dříve uvedl, že zastropování cen energií by mělo stát nejvýše 130 miliard korun.

Členské země EU se ve snaze zmírnit dopady aktuální energetické krize dohodly na snižování spotřeby elektřiny ve špičce a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Peníze odebrané energetickým společnostem plánují využívat na podporu zranitelných skupin obyvatel a podniků nebo na financování úsporných opatření.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy